بام سبز

بام سبز

بام سبز معنی فارسی roof garden می باشد ،بدلیل اینکه بسیاری در ایران با کلمه روف گاردن آشنایی ندارند تصمیم گرفتیم مطلبی جدا برای بام سبز تدوین کنیم.

در این مطلب چکیده مطالب روف گاردن و طراحی را در قالب بام سبز ارایه می کنیم .

برای اطلاع کامل از مراحل ساخت این مطلب را به شما توصیه می کنیم حتما مطالعه کنید

بام سبز به چه سقفی می گویند

در اغلب موارد به سقفی که 5لایه زیر در آن اجرا شود بام سبز می گویند

 1. لایه پوشش گیاهی Plant Layer:از آنجایی که بامهای سبز تا حد امکان سبک طراحی می‌شوند، اغلب شامل گیاهانی هستند که بتوانند در خاک کم عمق و با مراقبت و نگهداری کم رشد کنند.
 2. محیط کشت Growing Medium::فضایی که گیاهان در آن شروع به رشد و نمو می‌کنند. محیط کشت به واسطه الزامات خاص سازه‌ای باید وزن کمی داشته باشد به همین دلیل نسبت به خاک معمولی تفاوتهایی دارد. در این حالت باید از محیطی برای کشت استفاده کرد که حتی الامکان سبک بوده و وزنش حدود ۹۰۰ کیلوگرم در هر متر مکعب در حالت مرطوب باشد. یک مخلوط معمولی مرکب از یک سوم ماسه، یک سوم سنگ‌های متخلخل و یک سوم گیاخاک مصنوعی (ترکیبی از چوب پوسیده و کود نباتی) محیطی مناسب را تشکیل می‌دهد.
 3. لایه زهکش:لایه زهکش خود می‌تواند مجموعه پیچیده‌ای از لایه‌های دیگر به شرح زیر باشد:
 • لایه صافی Filter Layer: در بین محیط کشت و لایه زهکش فیلتری قرار دارد که رطوبت را از محیط ریشه‌ها دور می‌کند و مانع از گندیدگی ریشه‌ها می‌شود. این فیلتر می‌تواند شامل یک بافت پارچه‌ای باشد. این فیلتر حتی می‌تواند لایه‌ای از شن و ماسه باشد..
 • لایه مانع ریشه‌ها Root Barrier: لایه‌ای است که به خوبی از نفوذ ریشه‌ها و آسیب زدن آن‌ها به عایق کاری و غشاء سقف جلوگیری می‌کند.
 • صفحه زهکش Drain Board: یک صفحه سه لایه است که لایه بالایی عمل فیلتر را انجام می‌دهد و آب اضافی را از قسمت ریشه‌ها دور می‌کند. این لایه همچنین به عنوان لایه محافظ ریشه‌ها عمل می‌کند. لایه وسطی که به شکل کاسه‌های مخروطی شکل است آب اضافی را از ریشه‌ها دریافت کرده و در خود نگه می‌دارد. لایه پایینی یک فیلتر پارچه‌ای است که مانع از آسیب دیدن غشاء و عایق می‌شود.

۴. لایه محافظ: این لایه شامل پوشش‌هایی است که بام و سیستم عایق کاری را از نشت کردن و نفوذ آب حفاظت می‌کنند. این صفحه می‌تواند باریکه‌ای از بتن سبک، صفحه‌ای از عایق محکم، ورقه ضخیم پلاستیکی، ورق مسی، یا ترکیبی از اینها، بر حسب ویژگی‌های طراحی و کاربرد بام سبز باشد.

۵. ساختار سقف، غشاء بام یا لایه عایق کاری رطوبتیWater Proofing: بام را از نشت کردن و چکه کردن محافظت می‌کنند.

مزایای بام سبز

استفاده از بام سبز یا روف گاردن باعث پاکسازی هوای اطراف، کاهش آلاینده ها، کاهش جذب حرارت ساختمان، کنترل دما، کاهش مصرف انرژی و بهره برداری از آب باران می شود و علاوه بر اینکه  معماری ساختمان را ارتقا می دهد، چهره شهر را زیباتر می کند. به دلیل استفاده از مواد سبک و البته مقاوم در ساخت روف گاردن، بستری فراهم می شود تا پوشش های گیاهی رشد و نمو داشته باشند و به کشت محصولات کشاورزی پرداخته شود. مزیت دیگر روف گاردن این است که محیطی تفریحی، زینتی و دکوراتیو را فراهم می کند و حتی می توان زیستگاه مناسبی برای حیوانات ایجاد نمود.

بام سبز با داشتن یک سیستم سبک مهندسی ساز باعث محافظت بام در برابر اشعه خورشید می شود و با ایجاد آن می توان محیط زیبایی را در یک قسمت بدون استفاده ساختمان فراهم کرده و سطح کیفی زندگی را بهبود بخشید.
یکی از مزیت های بام سبز (Roof Garden)این است که در فضای گمشده ساختمان، منظره ای متفاوت، جالب، مفرح و منحصر به فرد را ایجاد می کند و باعث بالا رفتن ارزش ساختمان شده و می توان با مدیریت آب باران، پایداری بنا را افزایش داد. از آنجایی که در طول روز به مقدار کافی نور آفتاب وجود دارد، روف گاردن این امکان را فراهم می کند تا محیطی دنج برای استراحت ایجاد شود.
 • تأمین فضایی سازگار و مطبوع برای کاربران ساختمان
 • بهبود مناظر اطراف ساختمان با فراهم کردن یک فضای سبز زیبا
 • ایجاد محیطی سبز، زیبا ونیمه عمومی (مشاعی) برای ساکنین ساختمان و بالا بردن کیفیت زندگی
 • ایجاد منظر شهری سبز و کاهش آلودگی
 • کاهش بار گرمایش (با افزودن توده و لایه عایق حرارتی) و سرمایش بنا (از طریق سرمایش تبخیری)
 • کاهش اثرات گرمایش و تغییرات آب و هوایی شهری
 • افزایش محدوده زندگی
 • کاهش سیلاب
 • تصفیه هوا و کاهش CO2 هوا
 • کاهش و تعدیل شدت صداهایی که تا db18 وارد ساختمان می‌شود و به میزان db3 یا بیشتر خارج می‌شود.
 • بهبود مناظر اطراف ساختمان با فراهم کردن یک فضای سبز زیبا.
 • بالا بردن طول عمر غشای بام (دو یا سه بار بیشتر) با محافظت از آن در برابر اشعات UV مضر و صدمات آب و هوایی.
 • افزایش ارزش ملک
 • کاهش هزینه نگهداری از سقف – کشت روی بام به شکل گسترده، نوعی پوشش محافظ را تداعی می‌کند، سطح کاشته شده خود محافظت و نگهداری می‌شود و به عبارت دیگر، نگهداری از بام به حداقل می‌رسد.

باتوجه به کمک بالایی که این سیستم در کاهش صدا می کند روف گاردن یا بام سبز در تهران را اغلب به گونه ای طراحی می کنند تا محیطی مناسب برای مهمانی ها باشد.

با توجه به مطالب ذکر شده می توان به اهمیت بام سبز پی برد اما رعایت نکاتی در این بام ها ضروری است از قبیل:

باد در بام سبز

شاید در 90 درصد طراحی بام سبز های تهران به این مسئله توجهی نمی شود.معمولا برروی پشت بام باد قوی تر از پایین ساختمان می وزد،مخصوصا اگر در برج زندگی می کنید.وزش شدید باد ممکن است گیاهان را از بین ببرد.همچنین می توانید جهت وزش باد را تشخیص داده و از خشک شدن  زود هنگام خاک گیاهان به موقع باد ،با آبیاری منظم ،جلوگیری به عمل آورید.

خرید گیاهان

گیاهان مناطق گرم و مقاوم به گرما به علات مقاومت به تابش آفتاب و وزش باد در الویت انتخاب هستند.نهال هایی با این ویژگی ها مناسب هستند.اگر ساختمان در جهت وزش بادهای شدید است باید بادشکن یا سایبان برای آن در نظر گرفت.

پیچ مین الدوله،ماگنولیا گیاهان مربوط به مناطق گرم هستند.

حتما در آبیاری به موقع دقت فرمایید ،حتی اگر گیاهان مناطق خشک هستند.

انتخاب گیاهان بومی در بام سبز

گیاهان مربط به همان اقلیم را انتخاب کنید،چون باعث بهتر ماندن گیاهان میشود و همین امر زیبایی بام سبز شما را پایدار مینماید.حتی با ساخت لانه پرندگان یا جذب پروانه ها ،ماهیت ارگانک به بام سبز خود بدهید.

 در بام سبز حتما گیاهان در گلدان تعبیه شوند.

در انتخاب فلاورباکس حتما از ظروف پلاستیکی یا چوبی استفاده کنید.به هیچ وجه از ظروف با جنس تراکوتا یا سفالی و سرامیک استفاده نشود.

ظروف باید از لحاظ وزن سبک و عمق مناسب برای جای دادن ریشه های گیاهان داشته باشند.

Create-a-Rooftop-Garden-Step-11-

قیمت بام سبز

قیمت بام سبز را به صورت کامل در این مطلب بخوانید و برای اطلاعات کامل تر با ایران روف گاردن تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *