جنگل عمودی یا بوسکو ورتیکاله

جنگل عمودی یا بوسکو ورتیکاله

دراین مقاله در ایران روف گاردن به بررسی یکی از برترین ساختمان های سبز اروپا به نام جنگل عمودی یا بوسکو ورتیکاله به زبان ایتالیایی می پردازیم.

 

جنگل عمودی

جنگل عمودی

 

دید کلی از ساختمان جنگل عمودی

بوسکو Verticale (جنگل عمودی) یک جفت برج مسکونی در منطقه Porta Nuova میلان ایتالیا، بین Via Gaetano de Castillia و Via Federico Confalonieri در نزدیکی ایستگاه راه آهن میلان پورتا گرییبالدی است. آنها ارتفاع 111 متر (364 فوت) و 76 متر (249 فوت) دارند و دارای بیش از 900 درخت (حدود 550 و 350 در برج اول و دوم) به مساحت 900 متر مربع (96000 فوت مربع) از تراس است. درون مجتمع یک ساختمان اداری 11 طبقه است که نمای آن شامل گیاهان نیست.

محل

میلان ایتالیا
مختصات
45.4855 ° شمالی 9.1905 درجه شرقی
ساخت و ساز در سال ۲۰۰۹ آغاز وتکمیل شده در
2014 است و همان سال افتتاح شد.
به تاریخ دقیق 17 اکتبر 2014
ارتفاع
سقف
111 متر و 76 متر
جزییات فنی
سطح زمین
360،000 مترمربع (3،900،000 فوت مربع)
طراحی و ساخت
معمار
استودیو بوری: استفانو بوئری، جیاناندریا بارکا، جیووانی لا ورا
توسعهدهنده
برنامه نویس Hines Italia و COIMA
دارایی مدیر COIMA SGR
مدیریت املاک COIMA
جوایز و جوایز
جایزه بزرگ بین المللی
2014
برنده ی جایزه بهترین ساختمان بلند در سراسر جهان

2015

 

جنگل عمودی

جنگل عمودی

 

این پروژه به عنوان بخشی از بازسازی منطقه تاریخی میلان بین Via Castillia و Confalonieri در Porta Nuova، شناخته شده است که یکی از ثروتمندترین منطقه کسب و کار در اروپا است، طراحی شده است. بسکو Verticale یا همان جنگل عمودی یکی از بزرگترین پروژه های توسعه مجدد اروپا است ، که شامل دو برج مسکونی است که بیشترین آن 26 طبقه و 110 متر ارتفاع (Torre E نامیده می شود) و برج کوچکتر 18 طبقه و 76 متر ارتفاع است
این پروژه به نام بسکو Verticale یا “جنگل عمودی” به زبان انگلیسی به این علت شناخته شده است که در هر برج 900 درخت، 5،000 درختچه و 11،000 گیاه گل دار است که به کاهش دود و تولید اکسیژن کمک می کند. درختان و گیاهان، کارآمد ترین و مقرون به صرفه ترین راه برای جذب دی اکسید کربن هستند. 20،000 درخت و گیاه در ساختمان ها سالانه حدود 440000 پوند کربن تبدیل خواهند کرد. فرم کاری دراین ساختمان بدین صورت است که تنوع زیستی ساختمان ها با بیش از 90 گونه جذاب ،باعث جذب گونه های جدید پرنده و حشرات را به شهر جذب کند. همچنین برای کاهش دما در ساختمان در زمستان و تابستان، با سایه انداز کردن فضای داخلی از خورشید و جلوگیری از باد خشن استفاده می شود. پوشش گیاهی فضاهای داخلیساختمان را از آلودگی صوتی و گرد و غبار وصدای ترافیک سطح خیابان محافظت می کند.

در پشت بام، پنل‌های فتوولتاییک به خود کفایی ساختمان کمک می‌کنند. فاضلاب ساختمان تصفیه شده و مجددا برای آبیاری سطح وسیع گیاهان ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. به جز این، به عنوان بازسازی و احیا بخشی از منطقه جاده‌های اصلی و پارکینگ‌ها در زیرزمینی قرار داده شده‌اند، همچنین فضایی به اندازه صد و شصدهراز متر مربع مخصوص پیاده روی در نظر گرفته شده که شامل گیاهان، میدان‌های عمومی و پل‌ها است. این طرح با هدف کاهش مصرف انرژی و به عنوان یک تجربه گیاه شناسی و معماری اجرا شده که این هدف هم از طریق برگ‌های گیاهان که باعث تصفیه نور خورشید می‌شوند و هم توسط محیط زیست مهمی که در هر تراس ایجاد شده امکان پذیر است. این سیستم های فناوری سبز ضایعات کلی و کربن برج ها را کاهش می دهد. Stefano Boeri، طراح برجسته، اظهار داشت: “بسیار مهم است که به طور کامل تغییر مسیر ساخت ساختمان ها را ببینم، جنگل شهری یکی از بزرگترین مسائل برای من در این زمینه است. این بدان معنی است که شهر مکانی شامل پارکها، باغهاو همچنین داشتن ساختمانهایی با درختان است. “

 

جنگل عمودی

جنگل عمودی

جنگل عمودی

جنگل عمودی

 

این طرح در تونل باد آزمایش شده است تا اطمینان حاصل شود که درختان از ضربه های باد سرازیر نخواهد شد. بوتانیست ها و باغداران با تیم مهندسی مشورت کردند تا اطمینان حاصل شود که ساختار می تواند بار را تحمیل شده توسط گیاهان را تحمل کند. بالکن های بتنی تقویت شده با فولاد به ضخامت 28 سانتیمتر و با پارامترهای 1.30 متر طراحی می شوند. بوسکو Verticale یا جنگل عمودی اولین مدل تجمع شهری طبیعت در شهر است و بوری قصد دارد ساختارهای مشابه در سوئیس، هلند و چندین شهر در چین ایجاد کند.

 

ساخت برج ها در اواخر سال 2009 و اوایل سال 2010 آغاز شد که شامل 6000 کارگر ساختمانی در محل است. بین اواسط 2010 و اوایل سال 2011، ساخت و ساز به آرامی انجام شد و برج ها تنها با پنج طبقه افزایش یافت در حالی که هسته به طبقه هفتم افزایش یافت. ساخت و ساز در سال 2011 به طول انجامید و در ابتدای سال 2012 سازه ها تکمیل گردید و در 13 ژوئن 2012 ساخت و ساز و نصب و راه اندازی گیاهان آغاز شد.این ساختمان در اکتبر 2014 افتتاح شد.

در 11 آوریل 2012، یکی از این ساختمان ها به عنوان یک گالری موقت هنری مورد استفاده قرار گرفت و برای نمایشگاه هنری میزبان هفته مد میلان شد.

این دو ساختمان دارای 730 درخت (480 بزرگ، 250 کوچک)، 5،000 درختچه و 11،000 چند ساله و پوشش زمینی در نمای داخلی آن هستند. طرح اصلی 1280 گیاه بلند و 920 گیاه کوتاه را شامل 50 گونه دانسته است.به طور کلی، پوشش گیاهی برابر با آن است که یک بوته در یک هکتار یافت شود. استفاده نوآورانه از تکنولوژی پمپ حرارت، کمک به کاهش هزینه های گرمایش و خنک کننده است.
جوایز جنگل عمودی
در تاریخ 19 نوامبر 2014، بسکو Verticale برنده جایزه بین المللی Highrise، رقابت بین المللی معتبر بین المللی هر دو سال یکبار به برتری بر روی ساختمان های اخیر که حداقل 100 متر (328 پا) بلند است، برسد.

در تاریخ 12 نوامبر 2015، هیئت داوران هیئت اعطای جوایز ساختمان های بلند و شهری (CTBUH)، بسکو Verticale را به عنوان ” برترین ساختمان بلند در سراسر جهان” برگزیده

 

 

 

 

چکیده مقاله:

رشد جمعیت در شهرهای بزرگ و افزایش چشمگیر ارزش زمین، روند ساخت و سازهای عمودی را افزایش داده است. از سوی دیگر،فاصله گرفتن انسان از سطح زمین و دور شدن او از برقراری ارتباطی مستقیم با طبیعت، انسان محصور در طبقات را هم از لحاظ آسایش حرارتیو هم از دید آسایش روانی دچار چالش کرده است. از اینرو، معماران و شهرسازان بخصوص در دهه های اخیر کاربردی ترین راه حلهای خود رابرای تلفیق هرچه بیشتر طبیعت و معماری به کار برده اند تا هم برای استفاده کنندگان چشم اندازهای مطلوب بصری فراهم آورند و هم با کاهش مصرف انرژی های تجدید ناپذیر، ساختمان را به پایداری اقلیمی بیشتری برسانند. بوسکو ورتیکالهBosco Verticale یا جنگل عمودی در میلان ایتالیا، ساختمانی است متشکل از دو برج با ارتفاعهای متفاوت که تعریف جدیدی از آسمانخراشهای سبز را ارائه میدهد. با قرار دادن 00111 گیاه از 01 گونهی مختلف از جمله درختانی با ارتفاع کامل در چهار نمای دو برج مسکونی، چشم اندازی سبز، پر تنوع و عمودی از معابر شهری به سمت برجها و منظری کوچک، سبز و خانوادگی از هر واحد مسکونی به سمت درختان کاشته شده در تراسها ایجاد میشود. این ساختمان موفق به اخذ گواهینامهLEED طلایی ساختمانهای سبز در سال 4102 میلادی شده است. مقاله حاضر به بررسی تمام جنبه های طراحی و ساخت و ساز بوسکو ورتیکاله، از چگونگی کاشت و نگهداری درختان سرسبز در لابلای ساختمانیکه در واقع نام خود را از حضور این درختان گرفته است، تا نحوه تأثیرات زیست محیطی نمای سبز و خرداقلیم ایجاد شده توسط درختان، درختچه ها و بوته ها میپردازد. در واقع تنوعی از نو آوریهای اقلیمی به کار رفته در این ساختمان بلند مرتبه مورد بررسی قرار گرفته و راهکارهای به کار رفته در این پروژه به عنوان راهنمای طراحی ساختمانهای سبز مطابق با شرایط اقلیمی بیان میشود

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *