ساختن روف گاردن

ساختن روف گاردن

ساختن روف گاردن یا بام سبز ، تکنولوژی مدرن سقف سبز است با کارایی بالا بر روی پشت بام ها و تراس ها که به دلیل نیاز به  موادی سبک و بسیار مقاوم و نیز ایجاد بستری مناسب برای رشد پوششی گیاهان ، امری  تخصصی  و مهندسی می باشد .

وجود پوشش گیاهی در پشت بام میتواند به کاهش از دست دادن گرما وکاهش مصرف انرژی در شرایط زمستان تاثیر گذار باشد . پشت بام یک ساختمان ،تصویری از یک محوطه در اختیار شخص قرار می دهد که ممکن است در سطح خیابان بسیار ساده و معمولی به نظر بیاید. اما هنگامی که بر بالای بام یک ساختمان بلند بایستیم می توانیم تمامی این عوامل و مناظر متنوع را مشاهده و از دیدن آنها لذت ببریم.

یکی از اصلی ترین مزیت های روف گاردن ، میزان نور آفتابی است که درطول ساعات روز دریافت می کند و می تواند محیطی دنج و خصوصی برای استراحت ، پذیرایی و پرورش گیاهان باشد. طراحی روف گاردن توسط شرکت ایران روف گاردن

انتخاب خاک برای ساختن روف گاردن

یکی از سئوالات مهم برای کسانی که درصدد  ایجاد روف گاردن می باشند این است که چه خاکی مناسب بوده و دغدغه انتخاب خاک مناسب برای روف گاردن را دارند.

  خاک باید سبک باشد ، برای خاک روف گاردن ممکن است حتی کمی گران تر از خاک باغچه هم که باشد ، سعی کنید تا می توانید خاک سبک تر اتخاب کنید  تا در فصول سرد سال مانند پاییز و زمستان  به علت باران و برف آسیبی به بام وارد نشود.

خاک مناسب ساختن روف گاردن باید ترکیبی از چندین ماده معدنی و طبیعی و شیمیایی باشد که هم برای کاشت گیاهان و رشد و نمو آنها بستر مناسبی ایجاد نماید و هم بتواند آب و رطوبت را در خود نگه دارد تا در فصول گرم سال مانند تابستان که دمای ظهر بسیار گرم است ، ریشه خاک بتواند آب مورد نیاز خود را تامین نماید و آسیبی به گیاه نرسد .

براساس انتخاب گیاه نوع اختلاط خاک را انتخاب نمود.

rooftop-garens-japanese-garden-show

rooftop-garens-japanese-garden-show

خاک در روف گاردن یکی از مواردی است که باید در انتخاب و آماده سازی آن دقت زیادی نمود چرا که خاک در روف گاردن دارای محدودیت هایی است که برخی از آنهاذکر شده است، خاک در بام سبز یا روف گاردن باید وزن مخصوص کمتر وتوانایی جذب آب بیشتری داشته باشد،

اگر چه می توان با کود دهی نیاز غذایی گیاهان را در روف گاردن برطرف کرداما به دلیل مشکلات تعویض خاک در روف گاردن، باید دارای مواد غذایی باشد که با گذشت زمان علاوه بر بهبود دانه بندی بتواند نیاز گیاهان را به مواد غذایی تامبن نماید.

طراحی روف گاردن

روف گاردن

مزایای روف گاردن

مزایای بام سبز یا روف گاردن : استفاده از بام سبز یا روف گاردن باعث پاکسازی هوای اطراف، کاهش آلاینده ها، کاهش جذب حرارت ساختمان، کنترل دما، کاهش مصرف انرژی و بهره برداری از آب باران می شود و علاوه بر اینکه  معماری ساختمان را ارتقا می دهد، چهره شهر را زیباتر می کند. به دلیل استفاده از مواد سبک و البته مقاوم در ساخت روف گاردن، بستری فراهم می شود تا پوشش های گیاهی رشد و نمو داشته باشند و به کشت محصولات کشاورزی پرداخته شود. مزیت دیگر روف گاردن این است که محیطی تفریحی، زینتی و دکوراتیو را فراهم می کند و حتی می توان زیستگاه مناسبی برای حیوانات ایجاد نمود.

بام سبز با داشتن یک سیستم سبک مهندسی ساز باعث محافظت بام در برابر اشعه خورشید می شود و با ایجاد آن می توان محیط زیبایی را در یک قسمت بدون استفاده ساختمان فراهم کرده و سطح کیفی زندگی را بهبود بخشید.
یکی از مزیت های بام سبز (Roof Garden)این است که در فضای گمشده ساختمان، منظره ای متفاوت، جالب، مفرح و منحصر به فرد را ایجاد می کند و باعث بالا رفتن ارزش ساختمان شده و می توان با مدیریت آب باران، پایداری بنا را افزایش داد. از آنجایی که در طول روز به مقدار کافی نور آفتاب وجود دارد، روف گاردن این امکان را فراهم می کند تا محیطی دنج برای استراحت ایجاد شود.
 • تأمین فضایی سازگار و مطبوع برای کاربران ساختمان
 • بهبود مناظر اطراف ساختمان با فراهم کردن یک فضای سبز زیبا
 • ایجاد محیطی سبز، زیبا ونیمه عمومی (مشاعی) برای ساکنین ساختمان و بالا بردن کیفیت زندگی
 • ایجاد منظر شهری سبز و کاهش آلودگی
 • کاهش بار گرمایش (با افزودن توده و لایه عایق حرارتی) و سرمایش بنا (از طریق سرمایش تبخیری)
 • کاهش اثرات گرمایش و تغییرات آب و هوایی شهری
 • افزایش محدوده زندگی
 • کاهش سیلاب
 • تصفیه هوا و کاهش CO2 هوا
 • کاهش و تعدیل شدت صداهایی که تا db18 وارد ساختمان می‌شود و به میزان db3 یا بیشتر خارج می‌شود.
 • بهبود مناظر اطراف ساختمان با فراهم کردن یک فضای سبز زیبا.
 • بالا بردن طول عمر غشای بام (دو یا سه بار بیشتر) با محافظت از آن در برابر اشعات UV مضر و صدمات آب و هوایی.
 • افزایش ارزش ملک
 • کاهش هزینه نگهداری از سقف – کشت روی بام به شکل گسترده، نوعی پوشش محافظ را تداعی می‌کند، سطح کاشته شده خود محافظت و نگهداری می‌شود و به عبارت دیگر، نگهداری از بام به حداقل می‌رسد.

در انتها برای ساخت بام سبز یا روف گاردن خود با مناسب ترین قیمت وطراحی مدرن با شرکت ایران روف گاردن در تماس باشید. شماره تماس ما در بالای تمامی صفحات قابل مشاهده می باشد.

مطالب مرتبط

4 دیدگاه‌

 1. tirkaman گفت:

  tarh avalie okaye

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *