گرین وال

دیوارهای سبز می توانند زندگی را سبز تر کنند.

گرین وال

گرین وال( Green wall) چیست؟

دیوار سبز دوراقع مجموعه ای از گیاهان است که روی یک دیوار عمودی قرار گرفته اند مثلا روی دیواره داخل یا خارج از منزل شما، این گیاهان به طور طبیعی به تصویه هوا کمک می کنند و همین طور در پایین آوردن دما موثرند  که باعث می شود مبلغ قبض شما پایین بیاید. دیوار سبز می تواند یک سیستم کاملا مستقل باشد و به هیچ گونه نگهداری از طرف ساکنین نیازمند نباشد.

چه زمانی گرین وال ها یا دیوارهای سبز اختراع شدند؟

اگر چه ایده ی دیوار سبز را با نام پاتریک بلانک می شناسند، اما ایده ی دیوار سبز اولین بار توسط استنلی هارت وایت در سال ۱۹۳۸، ارائه شد.

پاتریک بلانک بعد از ساخت یکی از مشهور ترین باغ های عمودی در موزه برانلی در پاریس، یک دیواره ی گیاهی را طراحی کرد که انقلابی بزرگ در ” معماری پایدار ” پدید آورد.

امروزه آنچه که به عنوان نمای سبز شناخته می شوند، در واقع نمایی از ساختمان است که گیاهان بر روی آن بدون برنامه ی قبلی بر روی ساختمان از اولین سنگ آن که بنا نهاده می شود، می رویند. دیوار سبز نسل بعد از نمای سبز هستند . که با گیاهان بالا رونده مانند پیچک متفاوتند، از این لحاظ که دیوار سبز کاملا طراحی شده است و طراح تعیین می کند که شامل چه گیاهانی باشد یا نباشد.

مزایای گرین وال:

مزایای گرین وال فقط به زیبایی آن ختم نمی شود،هم چنین وجودشان باعث حفاظت از ساختمان در برابر نور خورشید، باران، برف و نوسانات حرارتی  می گردد. از دیگر مزایای دیوار سبز، توانایی مجدد استفاده از آب است، گیاهان با شکستن ترکیبات و مواد مغذی در آب آلوده به صورت مجدد از آن استفاده می کنند. دیوار های سبز دامنه ی وسیعی از فواید زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی را نیز در بر می گیرند، پوشاندن نمای ساختمان با پوشش گیاهی، از نظر ابعا  زیست محیطی در کاهش آلودگی هوا و آلاینده ها، کاهش گازهای گلخانه ای، کاهش دمای محیط پیرامون و تعدیل گرمای شهری، کاهش آلودگی صوتی، کاهش مصرف انرژی و در یک کلام بهبود کیفیت محیط زیست

گاه برای گونه های گیاهی و جذب گونه های جاندار و پرندگان از نظر اکولوژی و حفظ تنوع زیستی دارای اهمیت می باشد. از نقطه نظر اقتصادی نیز دیوارهای سبز با افزایش سطح فضای سبز، حفاظت از سازه بنا و نیز بعد زیبا سازی محیط به ارزش بنا می افزاید. دیوار سبز هم چنین، با ایجاد عایق حرارتی موجب ذخیره انرژی گرمایش و سرمایشی در زمستان و تابستان و در نهایت کاهش هزینه های در ارتباط با مصرف انرژی می شود. سیستم آبیاری قطره ای دیوارهای سبز و چرخش آب در سیستم، منجر به ایجا  فضای سبز یا حداقل مصرف در آب است. این دیوار همانند عایقی است که به تنظیم درجه حرارت داخل ساختمان کمک می کند، مشاهده می شود که سطح خارجی دیواری که متصل به دیوار سبز است ۱۰ درجه خنکتر از یک دیوار در معرض هوای آزاد است با افزایش هزینه ها و کمبود انرژی، این انرژی دیوار سبز سبب کاهش مصرف انرژی در سرمایشی و یا گرمایشی انرژی می شود‌. این سازه ها توانایی ای دارند که صورتحساب برق شما را تا ۲۰ درصد کاهش دهند.

انواع دیوارهای سبز ( گرین وال)

دیوارهای سبز غالبا از قطعات پیمانه ای که نگهدارنده ی ماده رشد هستند ساخته شده اند و می توان آنها را بنا بر نوع پوشش رشد بکار رفته دسته بندی کرد: (پوشش نرم، پوشش حصیری، پوشش ساختاری)

 پوشش نرم

گرین وال ها یا دیوارهای سبز از نوع پوشش هایی نرم از نوع ” خاک درون تاقچه” یا “خاک درون کیف” دارند.  این سیستم ها دارای پوششی نرم بسته های خاک خود را در کیف یا مکانی مانند تاقچه دارند. و سپس بر روی دیوار نصب می شوند. لازم به ذکر است که پوشش این سیستم ها حداقل یکبار در سال در مکان های خارجی و بطور تقریبی دو بار در سال در مکان های داخلی تعویض می گردد. سیستم های خاک نرم برای مناطق دارای فعالیت لرزشی مناسب نیستند، اصالتا فقط با انباشته شدن مجدد خاک در حفره های دیوار بدست می آیند، که این امر دشوار است. سیستم های دارای خاک نرم نباید در مناطقی که رفت و آمد عمومی زیاد است استفاده شود.

پوشش حصیری

بیشتر سیستم های حصیری می شود از فیبر الیافی یا حصیری باشند، پوشش حصیری به نسبت لاغر و در چندین لایه است و به این طریق نمی توانند سیستم های ریشه لرزان گیاهان بالغ را برای بیش از سه تا پنج سال قبل از اینکه ریشه های حصیری را بپوشانند و آب نتواند به طور مناسب از حصیرها بگذرد. روش اصلاح این سیستم ها جابجا کردن قطعات بزرگ

سیستم در مدت زمان با برش حصیر بیرون از دیوار و جابه جا کردن آن با حصیر جدید است.

این روند مطابق با ساختارهای ریشه گیاهان همسایه بر روی دیوار است و غالبا در روند اصلاح بسیاری از گیاهان جانبی را از بین می برد.

این سیستم ها بهترین کاربرد را در قسمت داخلی ساختمان دارند و بهترین انتخاب برای نواحی دارای فعالیت لرزشی کم با گیاهان کوچک که رشد نمی کنند، هستند.

مهم است توجه داشته باشید که سیستم های حصیری به طور خاص از لحاظ آب غیر موثر هستند و غالبا به دلیل باریک بودن و عدم توانایی در نگه داشتن آب و فراهم کرد حائلی در برابر ریشه های گیاه به آبیاری مداوم نیاز دارد.

این خاصیت غیر موثر بودن سبب می شود که این سیستم ها، سیستم چرخش مجدد آب را در خود داشته باشند که این خود هزینه ای اضافی دارد. بهتر است که پوشش حصیری برای نصب های کم ارتفاع تر از ۸ فوت بکا  برده شود جایی که اصلاحات به آسان تکمیل می شوند.

پوشش ساختاری

پوشش های ساختاری قطعاتی هستند که نه نرم و نه حصیری هستند، اما بهترین مشخصه های هر دو را در خود دارند که می توانند در اندازه ها، شکل ها و ضخامت های مختلف تولید شوند.

مزیت این پوشش ها این است که برای ۱۰ تا ۱۵ سال نمی شکنند و با توجه به نوع گیاهی که برای دیوار انتخاب می شود می توان ظرفیت آب را بالا برد یا کم کرد، این پوشش ها بهترین انتخاب برای دیوار زنده برای در کاربردهای داخلی و خارجی هستند. همچنین این پوش ها بهترین انتخاب برای نواحی ای هستند که  لازم است بادهای زیاد، فعالیت های لرزشی یا ارتفاع ها در طراحی نشان داده شوند. پوشش های ساختاری به دلیل دوام طولانی مدت و کاربرد بسیار بالایی که در محیط های مختلف دارند بر دیگر پوشش ها ارجحیت دارد. در رابطه با نصب می توان گفت هزینه ی نصب آنها بالا و هزینه حفظ آنها کمتر است.

انواع دیوار سبز

دیوار سبز رشته ای

معمولا در نمای بیرون ساختمانها به کار می رود. همانطور که از نام آن پیدا است اصول کار دیوار سبز رشته ای به این شگل است که ابتدا گیاه در فلاورباکسی در پایین دیوار گذاشته می شود. سپس ساقه ی آن را به ابتدای کابل هایی در طرح و شکل خاصی روی دیوار تنظیم شده است وصل می شود و با رشد گیاه دیوار سبز رشته ای مطابق طرح از قبل تنظیم شده شگل میگیرد. در این نوع از انواع دیوار سبز که به دیوار سبز رشته ای معروف است از گیاهان رونده ای هن

همچون پتوس،پاپیتال، هدرا و … استفاده می شود.

دیوار سبز با سیستم هیدروپونیک

اجرای دیوار سبز یا گرین وال با سیستم هیدروپونیک هوشمند، یکی از روش های مدرن و به روز اجرای دیوار سبز است (پیشنهاد ایران روف گاردن ). این سیستم طراحی شده و مناسب برای محیط های داخلی و خارجی و پشت بام است. و به عنوان یکی از جدیترین تکنولوژی های محوطه سازی از آن یاد می شود که ساخت کشور آمریکا بوده و بدون نیاز به گلدان و خاک می باشد. رشد ریشه در یک ساختار متشکل از پوسته ی نمدی چند لایه اتفاق می افتد. این مدل از دیوار سبز دارای انعطاف پذیری بالا و قابل اجرا انواع مختلف دیوارها بوده و حداقل وارسی و پیگیری را نیازمند است.

دیوار سبز با استفاده از نمد پلیمری

در این روش گیاهان زنده بر روی یک سطح عمودی کشت می شوند. این سیستم شامل یک پارچه ی نمدی پلیمری با زهکشی مناسب می باشد که به شکل مشخصی تا خورده بر روی قاب زیرین قرار می گیرد، به نحوی که یک یا چند گلدان یا محفظه برای کشت عمودی بصورت ردیفی با جیب رو به بالا ایجاد گردد. گیاه در غلاف اولیه قرار گرفته و در این محفظه ها کشت می گردد‌.این سیستم نسبت به دیگر سیستم های اجراب گرین وال جدیترین بوده و دارای مزایای بیشتری نسبت به روش های قدیمی می باشد. از مزایای این سیستم می توان به سبکی سازه دیوار سبز، تعویض و تغییر آسان گیاهان، تهویه مناسب ریشه گیاهان، سیستم زهکشی قویتر، آزادی عمل در انتخاب گیاهان مختلف و… اشاره کرد.

گیاهان مناسب دیوار سبز یا گرین وال

نکته ای که در انتخاب گیاهان دیوار سبز باید رعایت شود این است که گیاهان انتخابی باید از نظر زیبایی و شرایط مراقبتی یکسان باشند.

برای ساخت یک دیوار سبز با شکوه باید از گیاهانی استفاده شود که از نظر تعادل رنگی، بافت گیاهی، شکل و شاخ و برگ با یکدیگر برای ساخت یک گرین وال هماهنگ باشند. گونه های که قرار است کنار هم بر روی یک دیوار سبز قرار گیرن، باید در یک گروه بوده و از نظر شرایط مراقبتی باید مثل نور، آب، رطوبت و کودهی، یکسان باشند. بنابراین زمان استفاده از دیوار سبز در نمای داخلی و یا نمای بیرونی ساختمان تمام تلاش خود را برای انتخاب یک گونه ی گیاهی مناسب بگیریم و از گیاهانی استفاده کنیم که منجر به زیبایی محیط اطراف شوند. انتخاب بهترین در رسیدن به بهترین نتیجه ، نقش اساسی را ایفا می کند.

پارامترهایی که جهت انتخاب گیاه مناسب برای گرین وال باید در نظر گرفته شود.

هر گیاه برای رشد به شرایط خاصی احتیاج دارد، لذا نمی توان از هر گیاهی برای ساخت دیوار سبز استفاده کرد. انتخاب گیاه سبز برای دیوار سبز یا گرین وال، نیازمند تحقیق و کسب دانش است. زیرا گروهی از آنها برای محیط های داخلی و گروهی در فضای باز قابل رشد و تکثیر هستند. برای اینکه انتخاب مناسبی از گیاهان دیوار سبز داشته باشید باید به بافت، رنگ و میزان آب و نور مورد نیاز گیاهان توجه کنید.

نور مورد نیا برای رشد گیاه گرین وال

برخی گیاهان در محیط های کم نور رشد می کنند، و برخی از آنها برای زندگی به نور فراوان و مستقیم نیاز دارند. به طور مثال اقاقیا باید مورد استفاده قرار گیرند

زیرا به نور زیاد نیاز دارند.

آبیاری گیاه دیوار سبز

بعضی گیاهان نیاز به آبیاری روزانه دارند،  در صورتی که بعضی از آنها تا یک هفته بدون آب شاداب می مانند.

آبیاری گیاهان در داخل ساختمان این است که یک سیستم آبیاری خودکار برای آنها در نظر گرفته شود.

شرایط آب و هوایی گیاه دیوار سبز یا ( گرین وال )

برای ایجاد دیوارهای سبز خارجی باید به شرایط محیطی منطقه توجه ویژه ای شود. باید میزان بارندگی و مقدار گرمای هوا سنجیده شود. همچنین بهتر است گیاهانی انتخاب شوند که با نوسانهای دمایی محیط سازگار باشند.

مقدار خاک مورد نیاز برای رشد گیاه

برای رشد گیاه بسیار ضروری است، بطور مثال تناسب بین خاک و سنگ ریزه ها در رشد و گستردگی گیاهان انتخاب خاک مناسب بسیار حائز اهمیت است.

دمای مورد نیاز برای رشد گیاه

پارامتر دیگری که در پرورش یک گیاه باید مورد توجه قرار بگیرد دمای مورد نیاز برای رشد آن می باشد. برخی گیاهان برای رشد به دمای ۵ درجه و برخی به دمای ۳۰ درجه نیاز دارند.

طیف رنگ برگها و گل گیاه

اگر میخواهید دیواری زیبا بسازید بهتر است به طیف رنگی گیاهان انتخابی تان دقت کنید.

نگهداری و هرس کردن گیاه

همانطوری که در موارد میشین ذکر شد، هر گیاهای برای زندگی به نور، آب و خاک متفاوت نیاز دارد. بنابراین برای نگهداری مناسب از گیاه باید این موارد در نظر گرفته شود. هرس کردن گیاهان در برخی از فصول سال، شرایط بهتری برای رشد آنها فراهم می آورد.

میزان حساسیت به باد

برخی از گیاهان مناسب برای دیوار سبز بیرونی، به باد حساس بوده و باید در قسمتی از ساختمان قرار گیرند که از باد در امان باشند.

گیاهان دیوار سبز

اسکینانتوس

این گیاه یک گونه گلخانه ای است، وجود برگهای سبز درخشان و جوانه های بلند قرمز رنگ که تقریبا در تمام طول سال گل می دهند، زیبایی این گیاه را دو چندان کرده است. این گیاه یک گونه ی مناسب برای دیوار سبز داخلی و بیرونی است زیرا در تمامی شرایط آب و هوایی می تواند زندگی کند. این گیاه آبشاری شکل تا ۱۵۰ سانتی متر رشد می کند،بنابراین این بهتر است که در پایین گرین وال قرار بگیرد.

یاسمن

این گیاه برای دکوراسیون های سالن عروسی بسیار استفاده می شود، رشد این گیاه بسیار زیاد است و  گل های یاسمن عطر و بوی بسیار خوبی داردند.

از آنجایی که گل یاسمن میتواند تا ۶ متر رشد کند، بنابراین نیار است تا هر چند وقت یکبار هرس شود.

هوستا

یک گیاه سخت و مقاوم با برگهای سبز و سفید، این گیاه دارای ۷۰ گونه است که در ساخت انواع دیوار سبز عمودی استفاده می شود.بهتر است از آن در مرکز گرین وال استفاده شود زیرا که بیش از حد بزرگ نمی شود، و زمانی که در مرکز قرار بگیرد جلوه ی خاصی به دیوار می بخشد.

برای ساخت گرین وال یا دیوار سبز با ما در تماس باشین

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *