سقف روف گاردن

 

سقف روف گاردن

بنظر می رسد مهم نیست که یک باغبان چقدر زمین دارد ، و کسانی که در شهر زندگی می کنند هیچ باغی ندارند. بله مهم این است اگر به دنبال فضای سبز هستید فاصله ای با آن ندارید ، پشت بام ها طبیعت را به خانه اتان می آورند.

سقف روف گاردن : روف گاردن یا بام سبز یا پشت بام سبزبه مجموعه ازعملیاتی گفته می شود که شامل محوطه سازی ، فضای سبز و الما های همراه اتلاق می شود که برروی سقف ساختمان های مختلف ایجاد می شود و این فضا دربرخی موارد با زمین (سقف) هم سطح بوده و گاهی اختلاف سطح دارد و دارای مراحل مختلف ساختن است.

Iranroofgarden 239

راه حل های شهرداری

افزایش قیمت زمین در شهرها باعث شده شهرداری برای ارائه خدمات خود به دنبال راه‌حل‌های دیگری باشد. ایجاد فضای مناسب هم در زیرزمین و هم‌سطح خیابان‌ها بسیار گران است و درنتیجه استفاده از فضای پشت‌ بام‌ ها یا روف گاردن به‌ زودی رشد خواهد کرد. با پیشرفت علم و کشف مواد جدید، می توان بر روی بام هر خانه، آپارتمان، بیمارستان و… یک باغ زیبا یا بام سبز با گیاهان کوچک و بزرگ ایجاد کرد.
انگیزه های ایجاد روف گاردن : انگیزه های متفاوت و زیادی برای نصب سیستم های سقف سبز برای هر کسی وجود دارد و تقریبا همه خواهان آن هستند ، زیرا روف گاردن یا بام سبز مزایای زیادی نسبت به بام سنتی دارند. از نظر برخی ، پشت بام سبز یک گام ضروری در زندگی است ، برخی از افراد هم خودشان را در برابر محیط زیست مسئول می دادنند و به این دلیل سیستم های سقف سبز را پرورش می دهند. تا محیط زیست پاکتری داشته باشند. تعداد زیادی از افراد هم به دنبال راهی برای صرفه جویی در مصرف انرژی به عنوان ابزاری برای کاهش هزینه ها هستند.

سقف روف گاردن

سقف روف گاردن

سقف هر ساختمان منحصر به فرد است ، و هنگام برنامه ریزی برای ساخت سقف روف گاردن یا بام سبز، با یک شرکت ساخت و ساز بام سبز فصلی مشورت کنید تا یک طراحی سفارشی برای متناسب با خواسته های و ویژگی های سقف ایجاد کنند. سیستم های سقف سبز با توجه به منطقه ، آب و هوا ، ساختمان و نوع سقف متفاوت خواهد بود. برخی از پیمانکاران سیستم سقف سبز مدولار را ارائه می دهند که در آن لایه ها ، از جمله گیاهان ، در شبکه های در حال حرکت متحرک آماده شده اند ، یا ممکن است هر مؤلفه / لایه سقف سبز به طور جداگانه نصب شود. که تمام این موارد برای کسی که قصد ایجاد فضای سبز بر روی پشت بام خود دارد گفته می شود. بنابراین قبل از نصب سقف سبز این جنبه های مهمی وجود دارد که حتما باید در نظر گرفته شود، مثل شیب سقف ، ظرفیت بار ساختاری و مواد سقف موجود. علاوه بر این ، بررسی سیستم زهکشی ، ضد آب بودن ، و تأمین برق و آب در حال حاضر بسیار ضروری است .


لایه های به کار رفته در سقف روف گاردن : سیستم های سقف سبز یا روف گارد شامل لایه بندی مواد مختلف به منظور تهیه ضد آب کامل می باشد. باغ های پشت بام به طور معمول دارای 6 تا 7 لایه مختلف هستند. با شروع از پایین به بالا ، یک سقف سبز متشکل از یک غشاء ضد آب با کیفیت بالا ، یک سیستم دافع ریشه ، یک لایه عایق اختیاری ، یک لایه زهکشی ، یک پارچه فیلتر برای خاکهای ریز ، یک محیط رشد سبک یا بستر خاک و گیاهان است. برای یک نمودار دقیق از لایه ها ، سقف های سبز فشرده و گسترده است. علاوه بر این ، به منظور تأمین زهکشی اضافی ، کنترل آتش و دسترسی به سقف برای نگهداری ، معمولاً از یک لایه کم عمق ماسه سنگ یا سنگریزه در اطراف محیط بیرونی باغ پشت بام استفاده می شود.
مزایای سقف روف گاردن : از لحاظ تاریخی ، از سقف روف گاردن یا بام سبز برای عایق کاری ساختمانها با جلوگیری از گرمای سقف در پشت بام استفاده شده است. پیشرفت های فن آوری اجازه داده است تا باغ های پشت بام کارهای بیشتری نیز انجام دهند ، از جمله جذب آب باران ، پایین آمدن دمای هوای شهری و مقابله با اثرات گرمازدگی شهری.
بام های سبز مزایای زیر را ارائه می دهند:
☆ هدر رفتن گرما و در نتیجه مصرف انرژی در شرایط زمستانی کاهش می یابد.
☆ بارهای خنک کننده مثل نصب کولر و سیستم خنک کننده روی ساختمان کاهش می یابد.
☆ دمای هوای شهر پایین می آید (نیاز به غلظت سقف های سبز در کلان شهرها).
☆ رواناب و آب های کثیف کاهش می یابد.
☆ افزایش عایق صوتی
☆ طول عمر سقف افزایش می یابد.
انواع سقف روف گاردن
دو نوع روف گاردن وجود دارد :
▪ روف گاردن فشرده
▪ روف گاردن گسترده
در اختلافات بام فشرده با گسترده در دسترس بودن و میزان نگهداری مورد نیاز است. انتخاب گیاه همچنین برای هر دو نوع باغ بام متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله آب و هوا ، عمق محیط کاشت ، ظرفیت بار ، ارتفاع و شیب سقف و نوع سیستم آبیاری.

روف گاردن یا پشت بام های فشرده سبز :

سقف روف گاردن ۲

سقف های سبز فشرده به طور معمول گیاهان بزرگی را پرورش می دهند یا چمن های معمولی را حفظ می کنند. به منظور ایجاد محیطی مؤثر برای حفظ حیات گیاهان بزرگ ، عمق معقول خاک لازم است ، همچنین به آبیاری قوی و نگهداری منظم نیز نیاز دارند. باغ های پشت بام فشرده بیشتر شبیه به یک پارک در نظر گرفته شده برای تعامل انسان با دسترسی آسان و مناظر پیچیده مانند درختان کوچک ، درختچه ها ، چشمه ها و مسیرهای پیاده روی است. در این نوع سقف ها انطباق سقف فشرده به امر بارگیری نیاز به مهندسی بیشتری وجود دارد. در حالت ایده آل ، سقف های سبز فشرده باید روی سقف های مسطح یا با شیب ملایم سقف تا 3٪ ساخته شوند.
روف گاردن یا بام های سبز گسترده : سقف های سبز گسترده با باغ های پشت بام فشرده متفاوت است این نوع از باغ بام ها طوری طراحی شده اند که به حداقل نگهداری نیازمند هستند، و بسیار پایدار هستند، این نوع باغ ها برای تفریح ​​یا تردد منظم در نظر گرفته نشده اند. طول عمر گیاهان در این بام نیز متفاوت است. باغهای بام گسترده معمولاً تحمل خشکی دارند ، سدوم بذرهای خود ، علفها ، خزه ها و گلهای علفزاری احداث شده اند که به آبیاری ، لقاح یا نگهداری بسیار کمی احتیاج دارند. معمولاً سقفهای سبز گسترده نیازی به مهندسی مجدد ساختار سقف موجود ندارند و می توان در سقفهای با شیب تا 33٪ احداث کردند. علاوه بر این ، سقف های سبز گسترده به دلیل هزینه های کار و مصالح ، و همچنین نیازهای نگهداری از آن بسیار پر هزینه تر از سقف های سبز فشرده می باشد.
سدوم (sedum)گیاه آیده آل برای یک سیستم سقف روف گاردن یا بام سبز
به طور کلی گیاهانی که شما برای بام سبز انتخاب می کنید باید از نظر زیست محیطی با محل ساخت و ساز شما سازگار بوده و در برابر آب و هوا ، حشرات و بیماری ها مقاوم باشند. گیاهان ایده آل برای سیستم سقف سبز بسیار سفت و سخت ، سریع رشد ، غیر تهاجمی و مقاوم در برابر گرما هستند. برای نگهداری حداکثر ، آنها باید از سیستم ریشه ای کم عمق و فیبری برخوردار باشند و در هنگام باد و حرکتهای یک دفعه ای در برابر صدمه مقاوم باشند. بسترهای زیرکشتی مانند Delosperma ، Jovibarba و Sedum گزینه های برتر برای بام سبز هستند.
▪ سدوم گیاهی کم رشد ، کم عمق و ریشه چند ساله است که از گرما ، خورشید ، باد ، خشکسالی ، نمک ، بیماری و حشرات تحمل بسیار بالایی دارد. سرسختی این گیاه آن را به گزینه ای عالی برای سیستم های سقف سبز تبدیل کرده است. یک سقف سبز سدوم به طور کلی از یک غشای ضد آب ، یک لایه زهکشی و یک لایه از سدوم کاشته شده تشکیل شده است. سموم موجود در طیف وسیعی از رنگها وجود دارد، نسبت به سایر سیستم های سقف سبز ، یک سقف سدیم به حداقل نگهداری نیاز دارد و به اندازه کافی بادوام است که می تواند بدون آنکه باعث آسیب به شاخ و برگ شود ، در آن راه بروید.
نور و هوای مناسب، دو نیاز همیشگی گیاهان برای رشد هستند؛ بنابراین برای رشد بهتر، باید نقاطی از روف گاردن را که بهترین نور و جریان هوا را دارند، مشخص کرده و گیاهان را در آن نقاط قرار دهیم. گیاهان با نیاز‌های مشابه باید نزدیک به یکدیگر قرار بگیرند. همچنین محل قرارگرفتن گیاهان باید به گون‌های باشد که مانع رشد یکدیگر نشده و جریان هوای کافی دریافت کنند. این موضوع درباره کاشت سبزیجات نیز صادق است.

نورپردازی سقف روف گاردن

نورپردازی دلخواه شما برای روف گاردن چیست؟ نورپردازی یکی از مهمترین نکاتی است که در دکوراسیون هر بخش از منزل باید رعایت شود؛ بنابراین از آنجا که زمان سپری شده روی بام سبز، ساعات عصر و یا غروب است و هوا رو به تاریکی می‌رود، باید نورپردازی روف گاردن را جدی بگیرید. استفاده از چراغ‌های آویز روی دیوار و کاشته شده در میان گل‌ها جلوه خاصی به روف گاردن بخشیده و موجب بزرگتر به نظر رسیدن فضا می‌شود.

☆ برای اجرای روف گاردن روی بام منزل خود، به نکات زیر نیز توجه کنید: ☆
☆ سقف خانه‌ها معمولا با کاشی، موزاییک و یا اسفالت و قیرگونی پوشیده شده است. استفاده کفپوش‌هایی از چوب یا سنگ، علاوه بر پوشاندن پوشش نامانوس سقف، چشم انداز زیبایی را فراهم می‌کند.از آنجا که سقف منزل، فضای باز محسوب می‌شود و در معرض باد و طوفان قرار دارد، باید تمام وسایلی که ممکن است جابجا شده و یا حرکت کنند، توسط ابزار‌های موجود ثابت شوند. گلدان‌ها، صندلی‌های موجود و یا حتی چراغ‌های برق نیز باید ثابت و فیکس شوند.


☆ در صورتی که بام سبز منزلتان با اصول ایمنی سیم‌کشی نشده باشد، ممکن است با بارش باران و یا حتی آبیاری روزانه، اتصالی رخ داده و برق‌گرفتگی ایجاد کند؛ بنابراین برای اطمینان از ایمنی خود و خانواده‌تان باید ایمنی سیم‌کشی را رعایت کرده و آن را به صورت دوره‌ای چک کنید.
☆ اگر فضایی که برای اجرای روف گاردن در نظر گرفته‌اید کوچک است، می‌توانید از فضای روی دیوار‌ها نیز کمک بگیرید. برای این کار تنها کافی است از گل‌های آویز روی دیوار یا پیچک استفاده کنید.
▪▪▪ بام سبز در سطح اقتصادی ، اکولوژیکی و اجتماعی مزایای بسیاری دارد. یک سقف سبز یک بافر آب باران را فراهم می کند ، هوا را تصفیه می کند ، دمای محیط را کاهش می دهد ، دمای محیط را تنظیم می کند ، موجب صرفه جویی در انرژی و ترغیب تنوع زیستی در شهر می شود. از این گذشته ، مردم در یک فضای سبز شادتر از محیط خاکستری هستند.

متاسفانه به تازگی در شهر تهران بام فروشی رواج شده است و باید به این نکته اشاره کرد که گسترش این کار اثرات و خطرات بیشماری برای شهر خواهد داشت.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. بسیار مقاله زیبایی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *