طراحی و اجرای محوطه سازی

طراحی و اجرای محوطه سازی

امروزه یکی از معضلات بزرگ شهر ها پدیده وارونگی و آلودگی هوا می باشد که یکی از راه های مقابله با این آلودگی ها در نظر داشتن و بوجود آوردن طراحی و اجرای محوطه سازی در اطراف و پشت بام منزل خود می باشد. که این امر باعث جذب آلودگی هوا و درنتیجه خارج کردن اکسیژن از خود می باشد.همچنین می توان به ایجاد فضایی دلنشین، روحیه بخش و جذاب را که برای استفاده کنندگان از آن بوجود می آورد اشاره کرد. همچنین طرح های متفاوت و متناسب با ساختمان یا ویلا در اطراف یا پشت بام بنا تاثیر فراوانی در زیبایی و خوش نما کردن ویلا یا ساختمان مورد نظر دارد.همه دوست داریم ساعتها به تماشای فضای سبز حیاط ویلایمان پر از گلها و تزیینات رنگارنگ بشینیم و لذت قدم زدن در محوطه با فضای سبز زیبا رو بچشیم.پس بیاین در کنار هم شروع کنیم؛ببینیم و یاد بگیریم. در حقیقت، استفاده از گلها، گیاهان ، درختچه ها و ترکیب گونه های مختلف آنها با یکدیگر، ایجاد منظره ای فوق العاده زیبا می کنه ، که چشم انداز پیش روی ما را کاملا تغییر میده.

استفاده از آلاچیق، آبنما، برکه، نهر، استخر، گل کاری، درخت کاری، رواق، باربیکیو و . . . از بخش های مهم محوطه سازی به شمار می روند. که با توجه به مساحت و خواست کارفرما طرح ها و المان های متفاوتی در محوطه سازی (لند اسکیپ) مورد استفاده قرار می گیرند.

آلاچیق

آلاچیق کلمه عمومی است که در زبان فارسی به هرنوع سرپناهی که در فضای باز استفاده می شود ، اطلاق می گردد و حتی نوع کاربری آن که در مواردی بعنوان پارکینگ اتومبیل استفاده می شود نیز تغییری در این نام ایجاد نمیکند . این در حالیست که در محوطه سازی برای انواع مختلف از آلاچیق ، بسته به کاربرد آن نامها و تعاریف جداگانه ای وجود دارد .

آبنما در محوطه سازی


یکی از المان هایی که در چند سال اخیر برای محوطه سازی(لند اسکیپ)  شدیدا مورد استقبال عمومی قرار گرفته ، آبنما بوده است . ساخت آبنما می تواند با مصالح مختلف انجام پذیرد . در ساخت آبنما مواردی چون نحوه ریزش آب ، مقدار صدای مورد نیاز برای فضا، نور پردازی ، ایزولاسیون و سهولت نگهداری ، از اهمیت بالایی برخوردار است .

برکه در محوطه سازی 

برکه به فضایی گفته می شود که آب در آن بدون جریان و در فضایی بسته قرار دارد . برکه در محوطه سازی (لند اسکیپ) معمولا برای فضا هایی با هدف آرامش ، طراحی و ساخته می شود می توان المان مفیدی در تامین این هدف باشد . برکه ها علاوه بر کاربرد به لحاظ زیبایی در محوطه سازی ،می تواند نقش مهمی در ذخیره سازی آب برای آبیاری فضای سبز ایفا کند. گیاهانی چون نیلوفر آبی ، لویی و.. که به عنوان گیاهان آبزی در محوطه سازی و فضای سبز جهت زیبایی بیش از پیش استفاده می شوند ، در آبهایی که راکد هستند ( مثل برکه ) قادر به ادامه حیات هستند.

انتخاب خاک

در طراحی و اجرای محوطه سازی در بخش های مختلف عناصر با نیروهای دینامیکی و استاتیکی متفاوتی در کنار هم قرار میگیرند که هر کدام از آنها نیاز های متفاوتی برای زیر سازی دارند . همچنین با توجه به ایجاد بستر کاشت گیاهان در محوطه سازی،بررسی ، جمع آوری ، خاکبرداری و خاکریزی با مطالعه دقیق خاک موجود در سایت و همچنین استفاده از خاک مناسب درمحوطه سازی ، می تواند نقش مهمی در رشد و سهولت نگهداری گیاهان و استقامت عناصر در مقابل نیرو های ذکر شده داشته باشد .

مسیر دسترسی

در طراحی و اجرای محوطه سازی یک خانه طراحی مسیرهای دسترسی از اهمیت بیشتری برخوردار هستند، در واقع اگر باغ ها را شبیه یک بدن بدانیم، راه های دسترسی همانند رگ هایی هستند که باعث می شوند آن باغ و محوطه بیرونی زنده، پویا و فعال باشد. مسیرهای دسترسی در طراحی محوطه این امکان را به شما می دهند تا فضاهای جدیدی را تجربه کنید، آن ها چشم انداز های نو و متفاوتی را به شما نشان خواهند داد، البته همه این ها به یک شرط است، آن هم این است که این مسیر ها آن قدر جذاب باشند که باعث شوند شما دل تان بخواهد روی آن ها قدم بزنید و به آن جایی که آن ها می خواهند برسید. پس می بینید که مسیر های دسترسی در طراحی محوطه خیلی مهم تر از آن چیزی هستند که شما فکرش را می کردید، پس بیایید با هم نگاهی بیاندازیم به نکات مهمی که در طراحی راه ها و مسیر های دسترسی در طراحی محوطه بیرونی ساختمان مهم است.اولین پارامتری که در طراحی مسیر های محوطه بیرونی باید به آن توجه کنید، شکل خود مسیرها است. هر کدام از مسیرها باید داستان خاص خودشان را داشته باشند. هر کدام از مسیرها باید اتفاقات خاص خودشان را رقم بزنند، باید به شما اجازه دهند تا بتوانید وقتی روی آن ها قدم می زنید خیال پردازی کنید، آن ها نباید خسته کننده و کسالت بار باشند، بدون هیچ هیجانی.اشکال مارپیچ یک سیالیت خاص و حس آرامش را برای استفاده کننده ها از آن فراهم می کند. این راه ها ناخودآگاه چشم را به دنبال خود می کشند. این راه های مارپیج باعث می شوند شما حس کنید که مدام در حال غافلگیری هستید، چون معمولا مقداری از راه پشت گل و گیاه ها مخفی می شود و شما نمی توانید کل مسیر را ببینید.مسیرهای مستقیم خوانا ترین مسیرها در طراحی محوطه بیرونی خانه ها هستند. آن ها در سریع ترین حالت ممکن شما را به مقصدتان می رسانند. مسیر کاملا روشن است و هیجان زیادی ندارد و کاملا هم یکنواخت است. اما می شود با ترفندهای طراحی مختلف به آن هیجان اضافه کرد. مثلا می توان در در اطراف مسیرها گیاهان خوش بر و رویی را کاشت که چشم انداز مسیر را عوض کند و باعث شود شما از راه رفتن روی این مسیر مستقیم یکنواخت خسته نشوید.اگر می خواهید مسیری را که طی می کنید با تمام وجودتان حس کنید، باید از سنگ ریزه ها استفاده کنید. البته بایدببینید که از این سنگ ریزه ها در چه مسیرهایی می خواهید استفاده کنید، قطعا این سنگ ریزه ها برای مسیرهایی که کمی شیب دارند اصلا گزینه مناسبی نیستند. ولی در کل استفاده از این متریال جذاب و دوست داشتنی به جذایب مسیر ها و طراحی و اجرای محوطه سازی شما کمک می کند.

 

آجر یکی از متریال های کلاسیکی است که می توانید برای طراحی محوطه و راه ها و مسیر های دسترسی می توانید استفاده کنید. این متریال یک جورهایی یک پیوند طبیعی با زمین دارد و خیلی خوب در دل زمین می نشیند.

چمن ها هم که عضوهای جدا نشدنی طراحی محوطه ها و مسیرها هستند. ولی این که چمن ها را در کنار مسیر ها استفاده کنیم و این که خود مسیر ها به وسیله چمن ها تعریف شود کاملا فرق می کند. اگر به جلوه های طبیعی اعتقاد دارید پس باید برای تعریف مسیرهای دسترسی و راه هایی که در طراحی محوطه تان، از چمن ها بهره ببرید.

به صورت خلاصه کار طراحی و اجرای محوطه سازی و فضای سبز در سه مرحله انجام می شود

  •  بازدید و مشاوره درمحل پروژه محوطه سازی

مصاحبه با کارفرما و بررسی نیازها و خواسته ها از محوطه سازی. هماهنگی بودجه با طرح و دیگر شرایط تاثیر گذاری در طراحی و ساخت محوطه سازی

  • مرحله طراحی محوطه سازی

طراحی اولیه : با توجه به مرحله قبل طراحی اولیه محوطه سازی انجام می شود

طراحی نهایی : بعد از تایید طرح اولیه طراحی نهایی آغاز می شود و رندر ها طراحی محوطه سازی و نقشه های اجرایی محوطه سازی تهیه می گردد

  • اجرای محوطه سازی

بعد از اتمام طراحی فرآیند اجرای محوطه سازی با متخصص ترین تیم های اجرای محوطه سازی آغاز می شود.

 

هزینه محوطه سازی

عوامل موثر در قیمت تمام شده محوطه سازی، نوع کف سازی، عناصر الحاقی، نوع مبلمان، نوع گیاهان انتخابی و بسیاری دیگر از موارد می باشد. به دلیل تنوع بالا و گستردگی در انواع اجرا محوطه سازی و کاربرد وبا توجه به کمتر بودن الزامات و فاکتورهای سازه ای راهکار مناسب تر این است که با توجه به بودجه شما برنامه ریزی طراحی محوطه سازی و اجرای محوطه سازی انجام شود. به صورت پیش فرضی عمومی، برای طرح های معمول انجام شده توسط ما، هزینه محوطه سازی به ازای هر متر مربع مبلغی بین پنجاه هزار تومان تا سیصد هزار تومان متغیر است. بدیهی است این هزینه شامل قسمت های از زمین می گردد که تغییراتی در آن صورت می گیرد نه تمام متراژ زمین شما، برای بدست آوردن قیمت لنداسکیپ یا محوطه سازی خود با ما در تماس باشید.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *