فواید گرین وال

فواید گرین وال

گرین وال یا دیوارهای سبز زنده می تواند باعث افزایش شادی ، ایجاد انگیزه و نشاط، بر پایی زیبایی و سلامتی محیط اطرافمان باشد. با ورود دیوار سبز به زندگی سلامی دوباره باید کرد.

فواید گرین وال
دیوارهای سبز زنده با ایجاد محیطهای جذاب و دعوت کننده ، جلوه ای نفس گیر می بخشند. آنها از نظر ظاهری به همان اندازه چشمگیر هستند که مأمور سلامتی هستند. گیاهان موجود در دیوارها به عنوان یک سیستم تصفیه هوا طبیعی کار می کنند که سرنشینان ساختمان می توانند از آن لذت ببرند. کارکنان در حالیکه از تأثیرات تسکین دهنده موجود در اطراف فراوانی از شاخ و برگ برخوردار هستند ، با یک محیط سرسبز سبز استقبال می شوند. یک روند نوظهور در طراحی سبز ، این باغهای عمودی و پراکنده از رنگ سبز در سراسر جهان در خارج از آسمان خراش ها ، در لابی هتل ها ، مناطق پذیرش اداری و… به وجود می آید.
تعریف گرین وال : گرین وال یا دیوار سبز یا نمای سبز همان فضای سبزی است که به صورت عمودی ( دیوار سبز عمودی ) و مستقل و یا بر روی یک دیوار شکل می گیرد. دیوار های سبز در خیلی از نقاط به صورت طبیعی به وجود آمده اند همانند رشد و گسترش گیاه مو چسب بر روی نمای ساختمانهای قدیمی.

تعاریف جامع از گرین وال

دیوارهای سبز سازه های عمودی هستند که انواع مختلف گیاهان یا سایر فضای سبز به آنها متصل شده اند. فضای سبز اغلب در محیط رشد شامل خاک ، سنگ و آب کاشته می شود. از آنجا که دیوارها گیاهان زنده ای در آنها دارند ، معمولاً سیستم های آبیاری داخلی دارند.
دیوارهای سبز با نمایهایی که اغلب از بالا رفتن از دیوارهای بیرونی ساختمانها مشاهده می شود ، متفاوت است و از آنها به عنوان تکیه گاه ساختاری استفاده می شود. در دیواره های سبز ، محیط رشد روی سطح یا ساختار دیوار است ، در حالی که نما ها ریشه در زمین دارند. علاوه بر این ، فضای سبز نماها می تواند مدت زیادی طول بکشد تا بتواند یک دیوار کامل را بپوشاند ، در حالی که ممکن است دیوارهای سبز از قبل رشد یافته داشته باشند. و از قبل آماده باشند.
دیوارهای سبز هوشمند و فعال اغلب شبیه به دیوارهای سبز معمولی به نظر می رسند ، اما به دلیل استفاده از هوش مصنوعی و فناوری برخوردار هستند، اهداف بیشتری را ارائه می دهند. ویژگی های یک دیوار زنده هوشمند می تواند به صورت خودکار و کنترل شود و جلوه های آن را افزایش دهد.
علاوه بر فواید بصری و بیوفیلیک تمام دیوارهای سبز ، دیوارهای سبز هوشمند و فعال می توانند به لطف ترکیبی از گردش هوا تقویت شده ، محیط رشد تخصصی و فناوری ، تصفیه و رطوبت هوا طبیعی داشته باشند.

انواع گرین وال

۱- گرین وال مدولار : این داربست‌ها، داربست‌های فلزی بسیار سبکی از جنس استیل گالوانیزه هستند که یا بر دیوار بنا قرار گرفته‌اند و یا دارای سازه مستقل خواهند بود که گیاه بالا رونده را نگاه می‌دارند. به این پانل‌ها همچنین می‌توان فرم داد تا اشکال و منحنی‌های مورد نظر را ایجاد نمایند. این سیستم مدولار به دلیل سختی و صلابت پانل‌ها می‌تواند بین قسمت‌های مختلف ساختمان پل زده و یا به عنوان دیواره‌های سبز مستقل به کار گرفته شوند.
۲- گرین وال کابلی : سیستم کابلی برای نگهداری ازگیاهان رونده پر شاخ و برگ و با رشد سریع بکار می‌رود .سیستم کابلی از یک سری توپی، غالباً از جنس فولاد ضد زنگ تشکیل شده، که قابلیت عبور کابلها و کشش و انقباض آنها از میان یکدیگر را جهت شکل گیری شبکه مورد نظر فراهم کرده، تکیه و حامل گیاه مورد نظر می‌باشد. توپی ها به کمک پیچی که از میان سوراخ مرکزی توپیعبور می‌کنند به سطح دیوار نصب می‌شوند. نحوه قرار گیری و فاصله بین توپی‌ها در روی دیوار مطابق با طرح خاص انتخابی خواهد بود.
۳- گرین وال شبکه ای:  سازه بسیار سبکی است که حائلی از شبکه‌های فولادی برای گیاهان بالارونده ایجاد نموده که این حائل به دیوار یا به سازه ساختمان متصل می‌شود.شبکه های سیستمیاغلب برای نگهداری از گیاهانی که رشدی آهسته داشته، و به پشتیبانی بیشتری نیاز دارند، کاربرد دارند. سیستم های شبکه توری انعطاف‌پذیر تر از سیستم کابلی بوده و قابلیت طراحی متنوع تری را دارند.
۴- نمد پلیمری: تجسم طرح شامل سیستم کاشت در روشی است که گیاهان زنده بر روی یک سطح عمودی کشت می‌گردند. این سیستم شامل یک پارچه نمدی پلیمری با قابلیت زهکشی مناسب می‌باشد که به شکل مشخصی تا خورده بر روی قاب زیرساخت قرار می‌گیرد؛ به نحوی که یک یا چند گلدان یا محفظه برای کشت عمودی به صورت ردیفی با جیب رو به بالا ایجاد گردد. گیاه در غلاف اولیه قرار گرفته و در این محفظه‌ها کشت می‌گردد. این روش سیستم جدیدتر نصبت به دیگر سیستم‌های اجرای دیوار سبز است و دارای مزایای بیشتری نصبت به روش‌های گذشته می‌باشد. ازمزایای این سیستم نصبت به سایر سیستم‌ها می‌توان به سبکی سازه دیوارسبز، تعویض و تغییر آسان گیاهان، تهویه مناسب ریشه گیاهان، سیستم زهکشی قوی تر، آزادی عمل در انتخاب گیاهان مختلف و.. اشاره کرد.
۵- گرین وال هیدروپونیک: در روش هیدروپونیک نحوه اجرای دیوار سبز ، بستر کشت بر پایه آب می‌باشد به عبارتی خاک دیگر وجود ندارد و آب کلیه مواد غذایی این دیوار زنده را تأمین می‌نماید. از ویژگی‌های این روش استفاده از تنوع بیشتر گیاهان، ضخامت کم، سبک و امکان نقش پذیری می‌باشد به عبارتی طرح مد نظر کشیده شده و سپس گل‌ها و گیاهان نصب می‌گردد. دیوار سبز هیروپونیک بسیار جذاب بوده و مجهز به سیستم تأسیساتی می‌باشد که به صورت هوشمند مواد غذایی را به گیاهان تزریق می‌نماید. جالب توجه است که سابقه ایجاد و استفاده از تفکرات روش هیدروپونیک به ایران باستان برمی گردد.
کسب اعتبار LEED با ایجاد گرین وال : برنامه LEED (رهبری در انرژی و طراحی محیط زیست) که توسط شورای سبز ساختمان ایالات متحده تهیه شده است ، یک سیستم صدور گواهینامه ساختمان سبز شناخته شده بین المللی است که به تبدیل طراحی ، بهره برداری و ساخت ساختمان ها به خواص سازگار با محیط زیست کمک می کند. و به ساختمانهایی که با پوشش سبز به حفظ هوای پاک و محیط زیست کمک می کنند. اهدا می شود. نصب دیوارهای سبز زنده می تواند امتیاز LEED ساختمانهایی به دست آورد که به نوبه خود با ایجاد درک مطلوب از یک سازه با ردپای کربن بهبود یافته ، به ارزش یک ملک افزوده و به اعتبار آن کمک می کند. ساختمانهای تجاری که دارای گواهینامه های LEED هستند می توانند بسته به میزان رتبه اشان مطابق با وزارت انرژی ایالات متحده ، اعتبار مالیاتی بین 0.70 – 6.25 دلار در هر فوت مربع دریافت کنند.
فواید گرین وال یا دیوار سبز زنده
اجرای گرین وال یا دیوارهای سبز زنده روشی مطمئن برای تقویت تصویری ساختمان ، بهبود کیفیت هوا و همچنین هوشیاری و سطح انرژی کارمندان هستند. در طول نیم قرن گذشته ، افزایش قابل توجه متقاضیان زندگی شهری موجب افزایش چشمگیر آلودگی هوا و از بین رفتن فضای سبز شده است. دیوارهای سبز زنده (که معمولاً از آن به عنوان باغهای عمودی یا دیوارهای نشیمن نیز یاد می شود) یک راه حل عالی برای هر ملکی است که علاقه مند به بهبود فضای آنها با مزایای ذاتی طبیعت است.
☆ یوارهای سبز زندگی فضای کسل کننده از فضای داخلی را با فضای سبز تجدید پذیر را تزئین می کنند. آنها یک روحیه طبیعی الهام بخش و زیبایی برای روحیه کارکنان ارائه می دهند. این که آیا آنها در قسمت بیرونی یا داخلی یک ساختمان نصب شده اند. این دیوارهای زیبا ساختار کلی زندگی را عوض کرده اند و ساختار سالم به آن داده اند.
☆ بهبود هوا و کیفیت بخشیدن به هوای اطراف : گرین وال ها یا دیوارهای سبز زندگی فیلترهای هوا طبیعی هستند ، ایجاد یک محیط کار تمیز تر و پرتحرک تر که منجر به سلامت و تولید بهتر کارکنان می شود. کارمندان اغلب در محیط کار خود در معرض سموم هوا مانند فرمالدئید ، مونوکسید کربن ، VOC و بنزن قرار دارند. نصب گرین وال ها یا دیوارهای سبز زنده در محیط باعث می شود، اکسیژن به جای مواد سمی مضر بنشیند و هوا را سالم تر کند همین امر باعث افزایش روحیه کارکنان و افراد می شود، و هم اینکه کسلی موجود در آنها را از بین خواهد برد.
☆ کاهش هزینه انرژی : دیوارهای سبز داخلی و بیرونی که برای خنک کردن هوا در ماههای گرم تابستان با فرآیندی معروف به “تبخیر و تعرق” عمل می کنند. در ماه های زمستان به عنوان یک عایق عمل می کند مزایای اضافه شده از عایق بندی ساختمان مشاهده در آن می شود و بنابراین باعث کاهش هزینه های انرژی برای گرمایش ساختمان می شود. دیوارهای سبز خارجی که می توانند دمای سطح دیوار را تا 50 درجه سانتیگراد کاهش دهند ، منجر به صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه های تهویه مطبوع می شود.
☆ کاهش سطح صدا : یکی از مزایای کمتر شناخته شده و کمتر گفته شده گرین وال یا دیوارهای سبز زنده این است که ، این سازه ها می توانند سطح سر و صدای ساختمان ها را کاهش دهند. در سراسر جهان از گیاهان برای کاهش نویز یا صدا در جاده ها و بزرگراه ها استفاده شده است. پوشش دیوارهای سبز با این مفهوم گسترش می یابد زیرا پوشش گیاهی به طور طبیعی مانع از صداهای با فرکانس بالا می شود در حالی که ساختار پشتیبان می تواند به کاهش صدای فرکانس پایین کمک کند. دیوارهای سبز زنده به عنوان عایق اضافی با لایه ای از هوا بین گیاهان و دیوار عمل می کنند. آنها همچنین با بازتاب ، انکسار و همچنین جذب انرژی صوتی ، میزان نویز را کاهش می دهند.

نتیجه

  1. ▪▪▪ بسیاری از مطالعات تأثیر گیاهان سرپوشیده روی افراد و نتایج مرتبط با اثربخشی و بهزیستی کارمندان دفاتر را بررسی کرده اند. این نتایج شامل پیشرفت در پاسخهای استرس روانی ، عملکرد وظیفه ، حالات عاطفی ارزیابی شده است، بنابراین نصب گرین وال یا دیوار سبز بسیار واجب می شود و امید است که در کشور عزیزمان به صورت گسترده انجام شود .▪▪▪

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *