لایه ضد رشد ریشه برای روف گاردن

لایه ضد رشد ریشه برای روف گاردن برای جلوگیری از رشد درختان و گیاهان روف گاردن و  جلوگیری از رشد بیش از حد ریشه و بزرگ شدن ابعاد گیاه در روف گاردن

علف و تیور گیاهی است که با انواع خاکها و آب و هوا خود را وفق می‌دهد و در آن رشد می‌کند، این گیاه در انواع خاکهای اسیدی، بازی، قلیایی و شور استقرار می‌یابد و در خاکهائی کهدر صد فلزات سنگین آن‌ها مانند آلومینیوم، منگنز و غیره بالا می‌باشد نیز سازگاری و مقاومت از خود نشان می‌دهد، علف و تیور در مناطقی که میزان بارندگی در آن‌ها ۴۵۰ تا ۵۰۰ میلی‌متر است به خوبی رشد می‌کند و پس ازرشد در مقابل خشکی مقاومت می‌کند و از ۱۰ – درجه سانتی گرادتا ۵۰ درجه سانتی گراد را به خوبی تحمل می‌کند در عین حالی که در بعضی از منابع ۱۵ -درجه سانتیگراد تا ۵۵ درجه سانتیگراد را عنوان شده‌است. این گیاه Vetiver grass در حالت سبزی در مقابل آتش‌سوزی مقاوم بوده و به آسانی آتش نمی‌گیرد و در مقابل حشرات و نماتودها نیز مقاوم می‌باشد علف و تیور در مقابل سایه بسیارحساس بوده و رشد آن را به تأخیر می‌اندازد و این عمل در گیاهان جوان بیشتر محسوس است.

 

اگر در منطقه‌ای زندگی می کنید که هوا در طی پاییز و زمستان سرد است و احتمال آسیب رساندن به گیاه شما وجود دارد، می توانید با بکارگیری برخی از نکته ها، شانس زنده ماندن گیاهتان رادر طی زمستان افزایش دهید.

پس از استقرار نیاز به نگهداری و مراقبت چندانی ندارد، چنانچه گیاه و تیور به منظور کنترل گالی (گالی زدائی) و زمین‌های تخریب شده کاشت گردد چنانچه خاک فقیر باشد گیاه نیاز به کود دارد که تا استقرار کامل آن باید دو مرتبه در سال به آن کود داده شود و زمان آن یک مرتبه در اوایل تابستان و مرتبه دیگر در آخر تابستان می‌باشد و کود مورد نیاز آن (di-ammonium- phosphate)می‌باشد و مقدار آن ۱۰۰ گرم در طول یک متر توصیه می‌شودچنانچه خاک فقیر نباشد تا استقرار کامل گیاه و تیور برای هر متر در طول ۵۰ گرم برای چند ماه عنوان شده‌است از طرفی چون گیاه به سایه حساس می‌باشد در سال اول مبارزه با علفهای هرز ضروری می‌باشد.

 

ریشه
ریشه باعث جذب و نگهداری رطوبت خاک می‌شود.
باعث جذب مواد غذائی و معدنی موجود در عمق خاک و سپس پراکنش آن در سطح خاک و در نتیجه تقویت خاک می‌گردد.
باعث جذب مواد شیمیائی سمی کشاورزی مانند کودهای شیمیائی، علف کشها و حشره کشها که در خاک باقی می‌مانند می‌شود.
از ریشه آن انواع بادبزن، کیف دستی، حصیر و پرده بافته می‌شود زیرا دارای بوی مطبوعی می‌باشد.
ازریشه آن برای حفاظت و نگهداری از پوست به صورت پودر استفاده می‌شود.
از روغن و عصاره آن در صنایع عطر و ادکلن‌سازی استفاده می‌شود.
برای از بین بردن و دور نمودن حشرات و جوندگان استفاده می‌شود.

نور خورشید
اولین نکته‌ ای که در مورد گیاهان باید موردتوجه قرار گیرد، نور موردنیاز آن هاست. گیاهان به دودسته آفتاب‌ دوست و سایه‌ دوست تقسیم می‌ شوند و بر اساس این که گیاه شما در کدام دسته قرار می‌ گیرد، باید نور موردنیازش را تأمین کنید. برخی از گیاهان در دسته سوم قرار دارند؛ یعنی نه‌ چندان آفتاب‌‌ دوست و نه سایه‌ دوست هستند و در نور متوسط می‌ توانند زندگی خوبی داشته باشند، البته در مورد گیاهان آپارتمانی می‌ توان گفت به دلیل این که بیش تر، از گیاهان گرمسیری و یا مناطق معتدله محسوب می‌ شوند، نور خورشید برای زندگی بهترشان موردنیاز است. شاید تعدادی از گونه‌ ها مقاوم به سایه باشند، ولی بیش تر گیاهان آپارتمانی در نور غیرمستقیم زندگی بهتری دارند.

 

اصولا زنده ماندن گیاه بستگی به میزان سرمای هوا، مدت زمان حضور هوای سرد در اطراف گیاه، نحوه محافظت از گیاه و همچنین میزان حساسیت گیاه در برابر سرما دارد. در این پست سعی کرده ام که با بیان نکاتی مختصر اما مفید در رابطه با چگونگی محافظت گیاهان کاشته شده در فضای باز در برابر سرما به گیاهان باغچه های شما کمک کنم تا بتوانند زمستان را با کمترین مشکل سپری کنند.

 

مکان کاشت گیاه

مورد دیگری که باید به آن توجه کرد مکان کاشت گیاهان است. در فضای باز و حیاط خانه سعی کنید گیاهانی را که تا حدودی حساس به سرما محسوب می شوند در مکانهایی که از وزش باد و یا ریزش برف مصون است بکارید. مکانهایی مثل در پناه یک دیوار و یا در زیر سایر گیاهان بلند قامت از جمله چنین مکانهایی هستند . همچنین چنین گیاهانی را بهتر است در مکانی بکارید که در طی زمستان از آفتاب ظهر یا بعد از ظهر بر خوردار باشند زیرا آفتاب صبح موجب گرم شدن سریع سلولهای گیاهی می شوند که از سرمای شب هنوز سرد هستند و این مسئله منجر به گسستگی و از بین رفتن دیوارهای سلول و آسیب رسی به بافتهای گیاه می شود. همچنین به یاد داشته باشید که مکانهای جنوبی و غربی در مقایسه با مکانهای شمالی و شرقی از آفتاب و در نتیحه گرمای بیشتری در طی زمستان بهره مند هستند.

 

نشانه های سرمازدگی

از نشانه های سرمازدگی می توان به چروکیدگی برگها، قهوه ای شدن نوک و حاشیه برگها و در نهایت قهوه ای شدن تمامی برگ، بروز نواحی قهوه ای کم رنگ در بین رگبرگها، ایجاد حالتی آبدار بر روی سطح برگها، افتادگی ساقه های گیاه و از بین رفتن جوانه های گل و یا برگ اشاره کرد.

اگر گیاه از سرما آسیب دید چه باید کرد؟

فرض کنید گیاهی سرمازده شده است اما به طور کل از بین نرفته است. قسمتهای سرما زده را باید از گیاه جدا کرد اما برای انجام این کار می بایست تا فرارسیدن بهار صبر کرد. بهتر است که اگر متوجه خشک شدن قسمتهایی از ساقه های گیاه در اثر سرما شدید عمل قطع آنان را در طی زمستان انجام ندهید. بلکه تا فرارسیدن اواخر زمستان و یا اوایل بهار صبر کرده و سپس با انجام عمل هرس نواحی آسیب دیده را جدا کرد.

سرما زدگی با یخ زدگی فرق دارد.

در مورد آسیب رسیدن به گیاهان با دو واژه سرمازدگی و یخ زدگی مواجه هستیم که این دو با یکدیگر تفاوت دارند. اگرچه هر دوی این شرایط در دمای زیر صفر پدیدار می شوند اما با یکدیگر تفاوت دارند. زمانی که گیاه درچار یخ زدگی می شود یعنی آب درون سلولهای آن تبدیل به کریستالهای یخ شده است و این کریستالها به دیوار سلول آسیب می زنند و موجب از هم گسیختگی آنان می شوند و یخ زدگی می تواند به این دلیل موجب پایان عمر بافت گیاه شود. این مسئله در گیاهان معمولا زمانی روی می دهد که دمای محیط به زیر 1.1 درجه سانتیگراد نزول کند . سرمازدگی فقط سطح رویین گیاه را تحت تاثیر قرار میدهد و به عمق نفوذ نمی کند. یعنی دمای هوا هنوز آنقدر افت نکرده است که موجب تشکیل کریستالهای یخ در درون سلولهای گیاهی شود و فقط این اتفاق در سطح برگ می افتد بنابراین سرمازدگی می توان به سطح برگ و همچنین جوانه های برگ و گل آسیب وارد کند اما به ندرت گیاه از از پای در می آورد.

درجه حرارت
حتما شنیده‌ اید که این گیاه به سرما حساس است یا فلان گیاه نمی‌ تواند گرمای زیاد را تحمل کند، پس گیاهان هم مانند ما انسان‌ ها به درجه حرارت محیط حساس هستند و بسته به خاستگاهشان، باید درجه حرارت محیط را متناسب با نیازشان تنظیم کنید. بیش تر گیاهان آپارتمانی در دمای متعادل خانه، زندگی خوبی سپری می‌ کنند.

کوددهی و تغذیه
آب را که گفتیم، ولی غذا چه می‌شود؟ برای این که مواد غذایی و عناصر مورد نیاز به گیاهان برسد نباید تغذیه و کوددهی را فراموش کنید. با در نظر گرفتن توصیه گیاه‌ شناسان و باغبانان، کود موردنیاز گیاه خود را در فواصل زمانی توصیه‌ شده به آن اضافه کنید. این را نیز بدانید که تغذیه بیش‌ از اندازه هم زندگی گیاه شما را به مخاطره می‌ اندازد، پس به فکر لطف زیادی نباشید!

لایه ضد رشد ریشه برای روف گاردن

لایه ضد رشد ریشه برای روف گاردن

دریک فضای سبز شهری خصوصا درکلانشهری همچون مشهد با خیل عظیم زوارامام رضا (ع) مشاهده درختانی بیمار یا آفت زده درخیابان ها ویا داخل پارکهای شهری و نیززوال و مرگ برخی ازاین درختان ارزشمند وقدیمی تاثیر بسیار نامطلوب بر چهره شهروارد خواهدساخت.
عوامل بیماری زای گیاهی نیزهمچون سایر عوامل خسارت زا فضای سبز ، عاملی درزوال ومرگ تعدادی از درختان شهری می باشد. امروزه در غالب کشورهای پیشرفته ، پیشگیری و حفاظت ازگیاه در مقابل آفات و و عوامل بیماریزا ، ازمهمترین اقدامات در پروسه ی نگهداری فضاهای سبز بوده ولذا دراین رابطه بخش اعظمی از هزینه های هرپروژ ه ی احداث فضای سبز، مربوط به اصلاح بستر کاشت، تامین خاک مطلوب وخریدگونه هایی با کیفیت وسالم ودرنهایت دربحث کارشناسی ، جانمایی مناسب هرگیاه با توجه به نیازهای اکولوژیک آن می باشد. رعایت این موازین اصولی واولیه درابتدا هر احداث فضای سبزی، باعث کاهش چشمگیر هزینه های نگهداری درآینده ونیز مهمتر ازآن ، ایجاد فضای سبزی باثبات وپایداردرشهر خواهد شد.لذا با توجه به تفاسیر فوق ، شناخت عوامل خسارت زا درفضای سبزازاهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.شناسایی سریع وبه موقع این عوامل از جمله ” بیماری های گیاهی” قبل ازتوسعه وپایداری آن ها تا حد زیادی از مرگ وزوال درختان شهری جلوگیری خواهد نمود.

لایه ضد رشد ریشه برای روف گاردن

لایه ضد رشد ریشه برای روف گاردن

علاوه بر رعایت فاصله درختان از ساختمانها، برای کنترل خسارت ناشی از ریشه درختان به سنگفرشها و پیاده روها که مبالغ زیادی برای تعمیر آنها صرف می شود روشهای دیگری نیز وجود دارد که با استفاده از آنها می توان درختان و دیگر گیاهان را در فضاهای محدود شهری در کنار ساختمانها قرار داد.متاسفانه ناآگاهی از این روشها منجر به دید منفی مردم از ایجاد فضای سبز در حیاطهای کوچک و در کنار ساختمانها می شود.یکی از این روشها سیستمی به نام Root barrier است که کاربردهای مختلفی دارد. Root barrierیک پوشش پلاستیکی با دوام و قابل انعطاف است که نسبت به رطوبت غیرقابل نفوذ اما نسبت به اکسیژن و مواد غذایی نفوذ پذیر بوده و در مقابل فشارهای عمودی و افقی حرکت ریشه در خاک مقاومت می کند. این مانع که محافظی مکانیکی بوده و سطحی ناهموار دارد بین درخت و ساختمانها یا سنگفرشها قرار می گیرد و با هدایت و انحراف رشد ریشه به سمت پایین مانع آسیب ریشه به ساختمان و یا سنگفرشها می شود. این محصول با توجه به نوع کاربرد به اشکال مختلف ساخته می شود و به دلیل موادی که به صورت ثابت به روی آن وجود دارد، مانع تقسیم سلولهای نوک ریشه شده و مانع رشدآن در این قسمت می شوند و در واقع به طور طبیعی هرس ریشه صورت می گیرد. Root barrier به حرارت بالا، اشعه فرابنفش و عوامل میکروبی مقاوم بوده و تا مدت ۳۰ سال دوام دارد، ۵/۷-۵/۶pH= و۶-۵ EC=را به خوبی تحمل می کند و به عنوان یک سیستم دراز مدت از رشد ناخواسته ریشه و صدمات ناشی از آن بخصوص در فضای سبز شهری جلوگیری بعمل می آورد. Root barrier انواع مختلف دارد .در اکثر انواع خود از یک پارچه زمینی (geo textile) از جنس فیبر و پلی پروپیلن به همراه یک علفکش پیش رویشی تشکیل شده است که این پارچه سوراخهایی برای عبور هوا و مواد غذایی و آب دارد و به رطوبت ریشه کمک می کند. ماده ای که به عنوان علفکش در آن استفاده می شود تریفلورالین است و مقدار معینی از آن در محل مناسب و مدت زمانی مشخص از میان این پارچه منتشر می شود که این عمل از بکار بردن علف کش ها به مقدار زیاد و مکرر بهتر جواب می دهد.نوع اول barrier Root شامل گره هایی در بافت textail geo پلی پروپیلنی خود است که در این گره ها و برجستگیها ماده تریفلورالین تزریق می شود. بخار تریفلورالین از این گره ها به آهستگی رها می شود تا جذب ذرات خاک شود. خارج از گره، مقدار تریفلورالین کم شده اما بطور مداوم بوسیله مواد جدید جایگزین می شود. فاصله گره ها از هم سبب باعث تقویت منطقه بازدارنده ریشه شده و در واقع منطقه بازدارنده ریشه مماس با بافت Root barrier قرار می گیرد. زمانیکه ریشه ها وارد منطقه بازدارنده یا مانع Root barrier می شوند سلولهای انتهایی ریشه دیگر نمی توانند تقسیم شوند و از رشد آنها در آن جهت جلوگیری می شود. با توجه به اینکه تریفلورالین سیستمیک نیست وارد گیاه نشده و نمی تواند صدمه ای به آن بزند. نوع دوم Root barrier به عنوان یک بافت کنترل کننده علف هرز برای فضای سبز عرضه شده و زمانی که با ۵۰mm مالچ، سنگریزه و یا سایر مواد پوشانده شود منطقه بازدارنده ای در بالا و پایین آن ایجاد می شود که از رشد علفهای هرز جلوگیری می کند. گیاهان جدید یا گیاهان موجود که ریشه هایشان زیر منطقه بازدارنده قرار می گیرد تحت تأثیر این بافت قرار نمی گیرند.

 

 

لایه ضد رشد ریشه برای روف گاردن

لایه ضد رشد ریشه برای روف گاردن

 

چگونگی عملکرد تریفلورالین:

منطقه بازدارنده ریشه بوسیله آزاد شدن تریفلورالین ایجاد و حفاظت می شود. بالاترین غلظت تریفلورالین در سطح ) barrier مانع) وجود دارد و با افزایش فاصله، میزان غلظت کاهش می یابد. سطح مؤثر غلظت برای تمام ریشه ها کمتر از ppm ۶/۷ اندازه گیری شده است. گونه های گیاهی از نظر مقاومت به تریفلورالین متفاوت هستند. تریفلورالین با داشتن خلالیت ۲/۰ در آب مشکل آبشویی ندارد. بعلاوه فابلیت جذب آن توسط خا ک بالاست و عمر کوتاهی دارد. گره های نیم کروی شکل Root barrier محتوی یک جزء فعال (تریفلورالین)و دو جزء غیر فعال ( پلی اتیلن و کربن سیاه) می باشد.Root barrier طوری طراحی شده که تریفلورالین را به آهستگی به شکل بخار رها می کند و یک منطقه حفاظتی شیمیایی باریک در خاک، نزدیک بافت مزبور ایجاد می کند. تریفلورالین مدت ۴۰ سال است که در سطح تجاری استفاده می شود و به عنوان یک علفکش پیش رویشی شناخته شده است.

کاربردهای Root barrier :

۱- شبکه های زیر زمینی و لوله های زهکشی

۲- ظروف کاشت

۳- سدها، آب بندها و کانالها

۴- پی ساختمانها و درختان مجاور آن

۵- زمینهای گلف- موانع شنی، زمین بازیهای تنیس و بولینگ، سطح زیرین roog garden

۶- دیوارهای نگهدارنده، مجاری زهکشی و تانکهای فاضلاب، محافظت از قفسه ها و حصارها، استخرهای شنا، زیر سنگفرشها با موزاییکها، اطراف دکلها و علائم بزرگراهها .

کاربرد Root barrier در شبکه های زیر زمینی و لوله های زهکشی :

ریشه درختان می تواند باعث ترک خوردن و بسته شدن شبکه های زیر زمینی، لوله های زهکش و خطوط فاضلاب شوند که سالانه خسارت زیادی به بار می آورد. مخصوصاً اگر شرایط تهویه، رطوبت و مواد غذایی مطلوب باشد، ریشه ها آن قدر رشد می کنند که شبکه را کاملاً مسدود می نمایند. Root .b ابزاری است که اجازه می دهد در فضاهای شهری درختان با قابلیت انعطاف بیشتری کاشت و نگهداری شوند. بافت این وسیله به آسانی به وسیله یک چاقو یا قیچی بریده می شود تا در هر شکل و وضعیتی بتواند قرار گیرد. لوله ها ممکن است در تمام طول توسط Root. b پوشانده شوند یا در محلهای اتصال یا سایر محل های خاص که رطوبت یا هوا ممکن است سبب جذب ریشه ها شود قرار گیرند. میخ، مواد چسبنده، پلاستیک با نوارهای فلزی می توانند برای نگهداشتن b. Root استفاده شود.

استفاده از barrier Root در ظروف کاشت:

در ظروف کاشت Root. b بصورت عمودی دور تا دور ظرف قرار می گیرد. بسته به اندازه ظرف ممکن است ضخامت Root. b بهم متصل شوند. اگر انتهای ظرف باز است و ریشه ها می توانند به سمت پایین رشد کنند می توان Root. b را در اطراف آن قرار داد. ارتفاع Root. b باید مساوی و یا بزرگتر از عمق ظرف باشد. Root. b در ظروف کاشت همچنین برای جلوگیری از رشد ریشه به درون سوراخ زهکش استفاده می شود. به این صورت که ته گلدان را با مواد زهکش پوشانده و سپس Root. b را روی آن قرار داده بطوریکه آب از بین آنها عبور کند اما از حرکت ریشه به آن سمت جلوگیری شود.

استفاده از barrier Root در کانالها و سدها:

Root. b برای جلوگیری از تهاجم ریشه به سیستمهای زهکشی مرتبط با سدها و کانالها می تواند مورد استفاده قرار گیرد. در مناطق وسیع طول Root. b را با استفاده از مواد چسبنده می توان افزایش داد. سپس Root. b را در مکانی که باید مورد محافظت قرار گیرد گذاشت و روی آن را با مواد پوششی پوشاند. از Root. b می توان برای جلوگیری از تهاجم ریشه در زیر کانالها استفاده کرد بطوریکه در تماس مستقیم با سطح آباد نباشد

 

استفاده از barrier Root در کنار ساختمانها:

گونه های درختی کاشته شده در خیابانها یا محوطه های منازل می توانند خسارت سنگینی به ساختمانهای مجاور خود وارد سازد و به آنها صدمات زیادی وارد می کند. این صدمات ناشی از ریشه دوانی درختان و تأثیر انها در پی ساختمانها است. همچنین گسترش ریشه درختان سبب وارد کردن فشار به ساختمانها و دیوارها و در نتیجه تخریب انها می شود. یکی از کاربردهای Root.b محافظت از پی ساختمانها با تغییر دادن جهت رشد ریشه به سایر قسمتها می باشد در محلی که Root. b باید نصب شود شیاری به عمق ۷۰ سانتیمتر ایجاد نموده و در صورت لزوم ریشه های درختان موجود را هرس کرده فاصله شیارها از پی ساختمانها باید به اندازه کافی باشد تا ریشه بدون اینکه به ساختمان صدمه بزند رشد کند. Root. b را در شیار قرار داده و با میخ محکم می نماییم شیار را پر نموده و خاک را فشار می دهیم. تا شکافی در خاک باقی نماند.

کاربرد barrier Root در زمینه های گلف – موانع شنی :

تا جایی که ریشه عمق دارد و حتی بیشتر در زمین شکاف ایجاد نموده و Root. b را در آنجا نصب می کنیم و ریشه های اضافه دو طرف شیار را حذف می کنیم. و لبه بالایی Root. b را در سطح خاک بوسیله میخ محکم کرده تا بصورت راست و کشیده قرار گیرد. شکاف را با خاک پرنموده و فشرده می کنیم.

کاربرد barrier Root در مسیر پیاده رو، خیابان، جدولها و زمین بازی :

یکی از پرهزینه ترین عملیات مربوط به درختان شهری، تعمیر جدولها و پیاده روهایی است که بوسیله ریشه درختان آسیب دیده اند. برای نصب Root. b شیاری نزدیک فضای سخت در عمقی بیشتر از منطقه ای که ریشه وجود دارد حفر می کنیم بعد از ایجاد شیار، ریشه های باقی مانده را حذف کرده و لبه بالایی Root. b را در سطح خاک بوسیله میخ محکم می کنیم و برای جلوگیری از جایی شدن Root. b شیار را پر از خاک کرده و آن را فشرده می کنیم.

کاربرد Root. b در مناطق دفن زباله، بسترهای کاشت، دیوارهای نگهدارنده، مجاری زهکش و تانکهای فاضلاب، استخرهای شنا و انبارهای زیر زمینی می باشد.

 

:Root barrier II

کنترل کننده علف هرز قبل از جوانه زدن است و از رشد ریشه در قسمتهای بالایی و پایینی جلوگیری می کند. این سیستم غالباً در مناطقی که هرس مکانیکی یا اسپری کردن علف کشها گران و یا خطرناک است مانند بسترهای فضای سبز (که درختچه های زینتی ریشه هایی با عمق بیش از cm ۵ دارند) بکار می رود.

Root. b II بصورت افقی نصب می شود و برای حفاظت نرده ها، ردیفهای فنس، فضای سبز وسط خیابان، سنگفرش پیاده روها و علائم بزرگراهها و نیز برای جلوگیری از رشد علفهای هرز اطراف درختان بکار می رود.

Root. b II نسبت به سایر موادی که در اطراف درخت استفاده می شود چندین مزیت دارد:

۱- کار با چمن زن در اطراف درخت آسانتر می شود و آسیبی به درخت وارد نمی شود.

۲- مشکل رشد ریشه های درختان و درختچه ها را به سطح کاهش می دهد و در حقیقت رشد سطحی ریشه ها کاهش می یابد و توانایی درختان و درختچه ها در تحمل خشکی و مقاومت به باد افزایش می یابد.

۳- به کنترل رشد علفهای هرز کمک می کند.

برای قرار گرفتن گیاهان در بافت Root. b II برشی x شکل بوسیله قیچی یا چاقو ایجاد کرده وb Root. را کاملاً اطراف گیاه جای می دهیم، بطوریکه کناره های آن به گیاه بسیار نزدیک باشد. لبه های آن را با ایجاد یک شیار کم عمق (کمتر از cm ۵/۲ ) ثابت کرده و حداقل هر۴ فوت (cm ۱۲۰) ، از میخ برای ثابت کردن آن استفاده می کنیم در صورت نیاز عرض کار را با روی هم انداختن لبه های Root. b II به اندازه ۳ اینچ (mm۷۰) افزایش داده و آنرا محکم کنید. سپس روی آن را با مواد با ارتفاع cm۵می پوشانیم. ریشه گیاهان به فاصله ۱ تا ۲ اینچ ( ۵/۲ تا cm۵) از Root. b II رشد نخواهد کرد وجود ۲ اینچ از مواد پوششی مانند سنگریزه، مالچ یا خاک به افزایش طول عمر مؤثر این محصول کمک می کند زیرا اشعه uv و گرما بطور معنی داری عمر Root. b را کاهش می دهند. طبق تحقیقاتی که در طی ۳ سال صورت گرفته، مشخص شد استفاده از barrier Root باعث افزایش قطر و ارتفاع درخت (با توجه به نوع خاک) می شود، اما قطر و بیومس ریشه کاهش می یابد.

 

 

فیلتر خاک

برای جلوگیری از پرشدن منافذ زهکش باید با یک لایه آن را از محیط کشت جدا کرد (8). فیلتر در بین لایه­ی زهکش و محیط کشت قرار می­گیرد، به آب اجازه­ی عبور می­دهد ولی از عبور مواد خاک یا محیط کشت به لایه­ی زهکش جلوگیری می­کند. محمودی زرندی و همکاران (5)، فیلتر را دو لایه از بافت غیر طبیعی که یک بافت در نقش کنترل کننده­ی ریشه از جنس الیاف پارچه­ی ژئوتکستایل و یا حتی شن و ماسه و دیگری لایه زهکش از جنس مصالح دانه­ای معرفی می­کنند. پک و کوهن (13)، نیز فیلتر پارچه­ای را به عنوان لایه­ای برای نگه­داشتن ریشه و محیط کشت در حالی که اجازه­ی نفوذ آب را می­دهد تعریف کرده­اند. بام­های سبز با فیلتر پارچه­ای ضخیم­ترتا %300 رطوبت بیش‌تری نسبت به بام­های سبز بدون فیلتر حفظ کردند (22). موادی مانند فیبرهای پلیمری یا پلی­الفین (Polyolefins) برای ساخت لایه­ی فیلتر سبک و باریک استفاده می­شوند (18). ولی این لایه اکثراً به روی زهکش وصل می­شود و اطلاعات ضخامت و وزن آن‌ها دقیق نیست

 

 

 

مانع رشد ریشه برای روف گاردن

همان‌طور که پیش­تر اشاره شد ممانعت از نفوذ ریشه ­ی گیاهان به لایه­ های پایین­تر در روف گاردن بام سبز گسترده گاهی با استفاده از لایه­های ضد ریشه به عنوان لایه­ی مجزا در بین لایه­ های دیگر بام سبز، گاهی از طریق بکار بردن تکسین­ها و مواد شیمیایی دیگر در روی لایه­های اصلی   و گاهی نیز به دلیل کوچک بودن گیاهان غیر ضروری دانسته­ شده است  . مکان قرار­گیری آن نیز در منابع مختلف متفاوت عنوان شده است  . فیلتر پارچه­ای که در زیر زهکش قرار می­گیرد گاهی با هدف و اسم عایق ضد آب و گاهی ضد­ریشه معرفی ­شده­است. لاکت (7)، اشاره می­کند که فیلتر خاک در روی زهکش اصولا مواد شیمیایی دارد که از رشد ریشه جلوگیری می­کند، همچنین پلاستیک­های حرارتی (Thermal plastic) را بین زهکش و ضد آب برای گیاهان با ریشه­ی تهاجمی مناسب دانسته است. مواد شیمیایی می­توانند شامل تکسین­هایی مانند محصولات تشکیل شده از مس مانند هیدروکسید مس  و لایه­های ضد ریشه از جنس­هایی مانند: پلی­اتیلن با چگالی پایین (LDPE ) (هموند و جونز  (2008) در  یا مواد پلی­پروپیلینی (PP )  ، پلی اتیلن با چگالی بالا ( HDPE)، بتن غیرقابل نفوذ، پلی وینیل کلراید، الفین ترموپلاستیک و غشای EPDM  باشند.

این لایه ، لایه ای است که به خوبی از نفوذ ریشه ها و آسیب زدن آنها به عایق کاری و غشاء سقف جلوگیری می کند،
به منظور جلوگیری از آسیب زدن به عایق کاری و غشاء سقف در سقفهای سبز با پوشش گیاهی و ایجاد باغ و باغچه روی سقف ها با اطمینان استفاده می شود و از هرگونه نفوذ ریشه ها و ایجاد خسارت به سازه و سقف جلوگیری به عمل می آورد.

عوامل یادشده و فرمول مخصوص باعث مرغوبیت عایق های ضدآب بیتولین شده است . به علت اینکه این محصول هیچگونه آسیبی به محیط زیست نمی رسانند جوایز مخصوص محیط زیست را دریافت نموده است.

برای خرید  لایه مانع رشد ریشه برای روف گاردن  از ایران روف گاردن با ما در تماس باشید – گارانتی محصول 10 ساله است

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *