کاشت بوته گل در روف گاردن و گلدان

کاشت بوته گل در روف گاردن و گلدان

نحوه کاشت بوته گل

کاشت بوته گل در روف گاردن و گلدان

شما می توانید دروف گاردن یا حیاط خود با توجه به سلیقه خود گل بکارید.ما قبلا در مورد کاشت بذر گل صحبت کردیم ،در این مقاله روش کاشت بوته گل را که به مراتب از یکسری لحاظ از کاشت بذر ،ساده تر هست را بیان می کنیم.

کاشت بوته گل درگلدان ،باعث می شود که کار دشوار کاشت بذر و مراقبت از آن را ،دیگر نداشته باشید و با تهیه خاک و ایجاد شرایط مناسب و نور کافی برای گیاه خود،زحمت کمتری بکشید. با آبدهی ،آفت کشی و کوددهی منظم آنها می توانید گیاهان خود را در طول سال،حتی سال های بعد سبز نگه دارید.

 

بخش اول ایجاد شرایط مناسب برای کاشت بوته گل در روف گاردن و گلدان

۱-گلدان هایی که در انتهای خود سوراخ ریز دارند انتخاب کنید.

گلدانها در طرح ها و رنگهای مختلفی وجود دارند،اما مهمترین ویژگی یک گلدان مناسب،سوراخ زیر آن است.از سوراخ زیر گلدان انتخاب شده مطمئن شوید که ریشه گیاهان شما خفه نشوند.

 • اگر شما گلدانی دارید که به آن علاقه دارید و سوراخ ندارد،میتوانید  گل های خودرا در ظرف پلاستیکی کوچکی که در انتهای آن سوراخ دارد بکارید و آنهارا داخل گلدان مورد علاقه خود قرار دهید.
 • در زیر گلدان خود بشقابی که اندازه آن است را قرار دهید تا آب حاصله از ته گلدان ،در آن جمع بشود ومانع از ریختن آن به زیر گلدان و کثیفی محل نگهداریش بشود.

 

کاشت بوته در روف گاردن و گلدان

کاشت بوته در روف گاردن و گلدان

 

 

۲-گلهایی که دوست دار آفتاب هستند را انتخاب کنید(اگر قصد قرار دادن آنها در زیر نور آفتاب را دارید)

بهترین مکان برای نگهداری گلدان ،بستگی به گیاهی دارد که خریداری می کنید.گیاهانی که روی برچسب آن (زیر نور آفتاب نگهداری شود) را در نقاط غرق نور و لبه داخلی پنجره ها قرار دهید.

 • اگر نقطه ای را برای قرارگیری گلدان در نظر دارید،قبل از خرید گیاهان، آنجارا بررسی کنید و مطمئن شوید که حداقل 6 ساعت نور مستقیم آفتاب به آنجا می تابد.اگر این طور نیست به دنبال گیاهی بروید که برای قرار گیری در سایه یا حداقل نو افتاب جزئی مناسب باشد.
 • گلهایی که به نور خورشید نیاز دارند شامل بسیاری از گیاهان گل دار مثل گل اطلسی ( petunias) ،شمعدانی (geraniums) ،نعناع (salvias) ،لیلیوم (true lilies) ،گل اختر(canna lilies)و شب بو( lilacs)هستند،دیگر گیاهان دوست دار نور خورشید ،شامل صیفی جات یا گیاهان میوه دار از قبیل گوجه فرنگی،خیار،فلفل است.همچنین اسطوخودوس (basil) ،ریحان ( lavender) و آویشن (thyme) نیز به نور زیادی نیاز دارند.
کاشت بوته در روف گاردن و گلدان

کاشت بوته در روف گاردن و گلدان

۳-گیاهانی که برای قرارگیری در سایه مناسب هستند را انتخاب کنید.

هنگامی که در فروشگاهای گل و گیاه هستید ،به برچسب روی گیاهان دقت کنید،آنهایی که دوست دار سایه یا نیازمند نور متوسط آفتاب هستند نباید بیشتر از 3 ساعت زیر نور افتاب قرار بگیرند.

گل هایی که خوب گل میدهند مثل بگونیا،لیلیوم،گل زعفران،حنا،پریوش-زنبق- لاله و حسن یوسفی در سایه تحمل بیشتری دارند وبرگهایی با رنگ مختلف تولید می کند.گیاهانی که برای سایه مناسب هستند محل رشد عنکبوتها نیز میشود.

۴-از خاکی که دارای زه کشی مناسب است استفاده کنیدتا گیاهان بهتر رشد کنند.

خاک داخل باغچه یا حیاط ممکن است خشک یا توده شده باشد همچنین خاک انباشته شده  و مانده در یک گوشه نیز ممکن است به قدر زیادی متراکم باشد که نتواند درست زه کشی کند.اگر یک کیسه خاک در باغ دارید و نمیخواهید که خاک گلدانتان بد باشد،به قسمت مساوی میتوان از مخلوط خاک باغچه، ماسه، کوکوپیت، خاک برگ، پیت ماس و کود دامی کاملاً پوسیده استفاده کرد.

 •  استفاده از کیسه های خاک گیاهی بسته بندی شده برای اکثر گل ها و گیاهان مناسب است هرچند بعضی از گل ها نیاز به خاک غن تر دارند ،مثلا گل ارکیده نیاز فراوانی به مواد مغذی داخل خاک دارد.
 • میوه ها و سبزیجات به خاک رسی که غنی از مواد مغذی و رطوبت را در خود نگه میدارد ،ترجیح می دهند.
 • گاهان گوشتی به خاکی که خوب زه کشی میشود نیاز دارند ،برای کاکتوس مخلوط ماسه و خاک مناسب است.
کاشت بوته در روف گاردن و گلدان

کاشت بوته در روف گاردن و گلدان

۵-خاک را بهبود ببخید تا اطمینان حاصل کنید PH آن مناسب است.

شما میتوانید PH خاک را اندازه گیری کنید.تا شرایط مناسب برای گیاه خودرا فراهم سازید.پودر اسفنج یا سولفور را برای اسیدی تر کردن و پودر سنگ آهک و خاکستر چوب برای کاهش اسیدی بودن خاک استفاده کنید.

 • بعضی از گیاهان شامل بنکسیا (banksias) و بلوط ابریشمی (grevilleas) حساس به فسفر هستند و  خاک ماسه‌ای با زهکشی خیلی خوب که میزان فسفات و نیترات آن پائین باشد برای آن مناسب است.از سوی دیگر برخی دیگر مانند آزالیا (azaleas) وکاملیا (camellias) در خاک اسیدی غنی از فسفر رشد می کنند.
 • هنگام خرید خاک ، به برچسب روی آن وتوصیه های مربوط به اسیدی و فسفر داشتن خاک ، دقت کنید.

۶-به مقدار کافی فضا برای گیاهان خود فراهم کنید.

درختچه یا بوته ها مثل گل ختمی یا بامیه (hibiscus)،گل گوشواره (fuchsia) و گل کاغذی (bougainvillea) و تمام گیاهانی که میوه می دهند ،فضای زیادی برای رشد می خواهند.به دنبال گلدانی به ابعاد حداقل 30-51 سانتیمتر عمق و حجم حداقل 10 تا 15 گالون (19-38) لیترخاک را در خود جای دهد.

 • گیاهانی مثل گوجه فرنگی- فلفل و هویج به خوبی رشد می کنند .آنها ریشه های بزرگی دارندو مواد مغذی زیادی از خاک مصرف میکنند.
 • گیاهان با ریشه متوسط مثل گل بنفشه فرنگی (pansies)،گیاهان دارا شاخ و برگ سفید مثل سنسیو (dusty millers)،گل مینا(daisies)،لبدیسی رونده (ajugas)،لیزوماکیا (creeping Jenny) و ساکولنت ها(succulents) گیاهان گوشت و شیره دار با دیگر گیاهان نیز از لحاظ فضا کنار می آیند.  برای اختصاص فضای رشد به  آنها حدود 10-15 سانتیمتر جدا از هم طبق دستورالعمل مشخص شده برای آن گل عمل بفرمائید.

ویدیو کاشت بوته در روف گاردن و گلدان

 

بخش دوم  گلدان خود را آماده کنید برای کاشت بوته گل در روف گاردن و گلدان

۱-در انتهای گلدان سه سنگ یا قطعه های گلدان شکسته قرار دهید.

اگر درختچه با بوته ای با ریشه بلند می کارید، انتهای گلدان را با سنگ ها و قطعات شکسته گلدان،پوست بادام زمینی،یا قوطی له شده برای دادن مسیر به ریشه ها ، در حد 1/4 تا 1/3 ظرفیت گلدان را پر کنید.

 • مواد پر کننده می تواند سیستم زه کشی آب را راحت و از میزان خاک مصرفی که میتواند گران باشد، بکاهد.اجسام کوچک مثل سنگ یا قطعات شکسته گلدان برای گلدان های کوچک که گیاهان زینتی را در خود جای می دهد مناسب است و اجسام بزرگتر مثل قوطی شیر برای گلدانهای بزرگتر.
 • مقدار موادی که برای تخلیه راحت آب گیاهان با ریشه گسترده مثل گوجه فرنگی،توت فرنگی،بوته ها ،درختچه مرکبات و گل ختمی مناسب است ،به 2.5 تا 5.10 سانتیمتر لایه از سنگها یا تکه های شکسته گلدان محدود می شود که باعث زه کشی و عدم خفگی ریشه ها می شود.

۲-به اندازه 5.1 سانتیمتر خاک در گلدان بریزید.

کیسه خاک را داخل گلدان برزیدو یا از یک بیلچه برای ریختن خاک استفاده کنید،خاک را کم خیس کنید  آن را برای تراکم یکنواخت ،کمی تکان دهید.سعی کند که کل گلدان از خاک پرنشود وحدود 5 سانتیمتر برای آبیاری خالی بماند و سریز نشود.

فضای خالی باقیمانده باعث می شود حفره های خاک هم بپوشانید و سطح آن یکدست شود.

 

 

۳-خاک گلدانی که گل در آن قرار دارد را کامل خیس کنید و سپس از گلدان خارج کنید.

دست خودرا بالای گلدان بگذارید تا ساقه گل بین انگشتان شما باشد.گلدان را به سمت بالا چرخانید و دوطرف آن را فشار دهید تا توده ریشه خاکی را در بیاورید.

 • برای اینکه توده را بیرون بیاورید از ساقه آن را نکشید بلکه خود ریشه را بیرون بیاورید.
 • یک گیاه را از جایش در بیاورید در گلدان جدید بکارید و بعد سراغ  در آوردن گل بعدی بروید.

 

۴- ریشه را به آرامی برای رشد بهتر ماساژ دهید.

بعداز اینکه گیاه را از جایش در آوردید ریشه آن را ماساژ دهید تا خاک آن را نرم کنید.ریشه را باز نکنید فقط خاکهای اضافی اطرافش را  به آرامی بتکانید.شما فقط میخواهید کمی ریشه هارا برای جایگیری در گلدان جدید آماده کنید.

۵-حفر یک سوراخ  در خاک گلدان جدید به اندازه توپ ریشه گل

سوراخی را به اندازه و عمق مناسب برای جایگذاری توپ ریشه حفر کنید .به اندازه ای عمیق باشد تا سطح روی ریشه هارا بپوشاند.ریشه گل را داخل حفره قرار داده و سطح آن را کامل بپوشانید.

 • اگر شما یک پیاه داخل گلدان می کارید دیگر نیاز به نگرانی در مورد جا گیاه و فاصله آن با دگر گیاه ها نیست.

۶-اگر چند گل در گلدان جای میدهید ،بلندترین را در وسط قرار دهید.

با سوراخ کردن مرکز گلدان برای بلندترن گیاه شروع کنید.ریشه گل را در داخل حفره قرار دهید سپس سطح آن را بپوشانید.به طور مثال اگر علف های بلند،گیاه دراسینا ( spiky Dracena) و (phormium) دارید آنهارا در وسط گلدان بکارید.با داشتن یک گلدان به اندازه کافی عمیق، آزیال ها، هیبیزوس و گوش های فیل به خوبی به عنوان نقاط کانونی بلند عمل می کنند.

۷-گیاهان کوچکتر را در کناره های گلدان تعبیه کنید.

هنگامی که کاشت گیاهان بلند به پایان رسید، راه خود را به سوی لبه های  گلدان خود بکشید تا گل ها، گیاهان کوچک برگدارو آویزان یا دیگر نمونه های کوچکتر را جای دهید.یک لایه میانی از گیاهان گلدار یا روشن رنگی ایجاد کنید وگیاهان کوچک برگ دار را  در کناره قراردهید که از طرف دیواره گلدان در حدود 2 اینچ (5.1 سانتی متر) از لبه ها پدیدار شوند.

 • گیاهان پرکننده بزرگ عبارتند از کلوئوس (coleus)،لبدیسی رونده (ajugas)، نعناع (salvias) ،گل اطلسی ( petunias)، شمعدانی ( geraniums) ها انتخاب های محبوب هستند که باعث می شود رنگ های مختلفی ایجاد شود.
 • گیاهانی که دارای شاخ و برگ بزرگ هستند و از لبه گلدان به ببرون متمایل می شوند شامل لیزوماکیا (creeping Jenny) ،کلماتیس (clematis)،پیچک انگلیسی (English ivy) و سدوم (sedum) است.
 • فاصله بین گیاهان در حدود 10 تا 15 سانتیمتر  یا طبق دستورالعمل روی برچسب آنها باشد.نگران خالی به نظر رسیدن گلدان خود نباشید.آنها نیاز به فضای خالی برای رشد دارند و ظرف چند هفته جای خالی نیز پر به نظر می رسد.

 

۸-بعد از اتمام کاشت خاک را خیس کنید.

خیس کردن بلافاصله خاک باعث جلوگیری از شوک حاصل از جابه جایی برای گیاه بشود.آبیاری را تا زمانی که گلدان شروع به تخلیه و بالای خاک اشباع شود،ادامه دهید.با توجه به اندازه و ابعاد گلدان آب دادن کامل آن زمان می برد.آب از پایین گلدان تخلیه می شود، بنابراین از بودن بشقاب زیر گلدان مطمئن شوید.

وقتی که تخلیه آب از زیر گلدان را دیدید آب دهی را متوقف کنید.دمای آب باید مناسب باشد خصوصا برای گیاهان گرمسیری مانند گوش فیل، بوگین ویلا و ارکیده ها.اگر آب جاری از شیر یا شلنگ سرد بود آن را در بطری آب یا کوزه ریخته و نگه داری کنید تا به دمای اتاق برسد.

آب شیر معمولا خوب است.تا زمانی که از نرم کننده های آب استفده نکرده اید.آب اصلاح شده با نرم کننده ها متواند باعث ایجاد نمک شود.آب مقطر برای گیاهان گوشتخوار بهتر است، مانند گیاهان Venus fly traps و pitcher. آنها خاک کم مواد مغذی را ترجیح می دهند و مواد معدنی را در آب شیرین دوست ندارند.

بخش سوم مراقبت از گیاهان کاشت بوته گل در روف گاردن و گلدان

۱-یک بشقاب زیر گلدان قرار دهید.

قرار دادن بشقاب در زیر گلدان باعث میشود آب به روی زمین یا میز یا هرجایی که گلدان قرار دارد نریزد و کثیف نشود.حدود یک ساعت بعد از آبیاری بشقاب را خالی کنید تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری شود.

 • اگر گلدان برای بلند کردن خیلی سنگین باشد و شما نمیتوانید بشقاب را بردارید، از یک قطره چکان برای مکش آب استفاده کنید.

۲-در هنگام خشک بودن خاک گلدان آن را آب دهید ا طبق دستورالعمل مربوط به آن گیاه.

مقدار آب بستگی به عواملی از قبیل نوع گیاه ،اندازه گلدان و نگهداری گیاه در خارج یا داخل خانه دارد.به طور کلی با تماس انگشت خود به خاک به وقت خشک شدن از نیاز آن به آب اطمینان حاصل فرمائید.

Grow-Potted-Plants-Step-14

 • اگر خاک مرطوب است و انگشت شما به راحتی می تواند نفوذ کند، گلدان را آب ندهیداگر خاک احساس خشکی می کند و انگشت شما به راحتی نمی تواند نفوذ کند، گیاه شما نیاز به آب دارد.
 • برای اکثر گیاهان، آبیاری به طور کامل و اجازه دادن به خشک شدن خاک به طور کامل بهتر از مرطوب ماندن خاک می باشد.
 • اکثر گیاهان ،صیفی جات،میوه ها،گل ها نیاز به آبیاری روزانه دارند اما کاکتوس ها و ساکولنت ها 2 تا 4 بار در هفته نیاز پیدا می کنند.
 • زمانی که در مورد زمان آبیاری شک دارید به دستورالعمل هایی که به هنگام خرید دریافت کردید توجه کنید.

 

 

۳-به طور ماهیانه  یا بر اساس دستورالعمل به گیاهان خود کود دهید.

مواد مغذی هر بار با آب دادن از خاک گرفته می شود.بنابراین شما نیاز به کود دهی مرتب گلدان پیدا می کنید.مواد مغذی که از طریق کود در طول زمان آزاد می شود ، برای همه گل های  گلدانی مفید است.اما شما حتما به برچسب های گیاهان هنگام خریداری توجه کنید.

 • نصف قاشق چایخوری کود برای یک گالون (۳.۸لیتر) خاک به کارببرید.دانه های کود را روی سطح خاک بپاشید و به وسیله دست ها یا بیلچه ،آنهارا درعمق ۱.۵ سانتیمتری از سطح خاک فرو ببرید.
 • به طور کلی گیاهان گلدار،میوه ها ،سبزیجات،به مواد مغذی بیشتری از گیاهان گوشتی و گیاهان برگ دار نیاز دارند.در اواسط فصل یا زمانی که میوه ها رسیده،آنهارا کود داده گوجه فرنگی و فلفل به یکبار تا دو بار در هفته به کود نیاز دارند.مراقب برگهای زرد باشید چون نشان دهنده این است که بیش از حد کود داده اید.
 • لازم نیست که در مورد کود دهی سبزیجاتی مانند ریحان،گشنیز،اسطوخودوس،رزماری سخت گیر باشید.آنها در مقابل کود بیش از حد ضعیف هستند،بنابراین ۳ یا ۴ ماه یک بار باید کود داده شوند.
 • کاکتوس ها و ساکولنت ها سالی یک یا دوبار نیاز به کود دارند.

 

۴-برگهای مرده را هرس کنید.

قیچی تمیز برای هرس برگ ها و گل ها استفاده کنید.به صورت اریب ۴۵ درجه شاخ و برگ را از قسمت خراب شده جدا کنید.برش ۴۵ درجه را از گره ساقه بزنید تا گیاه سریتر رشد کند.

 • از گره ساقه، برگ جدید ظاهر می شود.
 • از بریدن بیش از ۳۰د درصد گیاه در یک زمان اجتناب کنید چون بریدن بیش از حد باعث شوک و حتی مرگ گیاه بشود.
 • هرس کردن رشد گیاه را تشویق میکند  و به گیاهان کامل تر و قوی تر منجر می شود.

۵- قسمتهایی را که دارای پوسیدگی یا قارچ هست ببرید.

به علاوه ،برای هرس منظم شما نیاز به از بین بردن برگ های زرد یا آنهایی که قسمتی از آن سوخته است ،دارید.علائم بیماری برگ ها ، بروز نقطه های سیاه ،قهوه ای ،زردی ،تکه های سفید و بوی بد است.اگر مشکل رفع نشود بهتر است از اسپری ضد قارچی که مناسب گیاه است استفاده کنید.

Grow-Potted-Plants-Step-16

 • به دنبال یک قارچ کش در یک مرکز گل و گیاه برای گیاه یا گل خود باشید و طبق دستورالعمل روی آن ،برای گیاه خود،از آن استفاده کنید.
 • بیماری های رایج گیاهی شامل قارچ،سفید یا سیاه شدن ،آفت قارچی ،زنگ زدن ،برفک زدن که با اسپری آفت کش های مخصوص روی ساقه آنها  از بین می روند.

۶-آفت کش را به کار ببرید اگر گیاه با آفت و قارچ در گیر شده است.

اگر شما نیاز به از بین بردن آفت دارید ،به دنبال یک آفت کش مناسب از یک مرکز باغبانی بگردید.اگر گیاه را در خانه نگه میدارید از  بی خطر بودن به کار گیری آفت کش در داخل خانه مطمئن شوید.دستورالعمل روی آن را بخوانید و طبق آن استفاده کنید.

Grow-Potted-Plants-Step-17

 

 • اکثر آفت کش ها برای گونه های خاص تولید شده اند.برای اطلاع بیشتر از مسئولین مرکز گل و گیاه راهنمایی بگیرید.
 • آفات رایج شامل شته ها ،مورچه ها، مایت ها ،قارچ ها ،علف های هرز و برفک ها می باشد.
 • در حالی که شته ها ،مورچه ها ،مگس ها قابل مشاهده هستند ،مایت ها قابل رویت نیستند. باید دنبال تکه های ریز و شبکه ها و نقطه هایی گشت که نسبتا قابل مشاهده هستند. لکه های کوچک سبز بر روی برگ ها و دانه ها، زردی، فرخوردگی و پژمردگی برگها از جمله نشانه های آفت زدگی توسط مایت ها می باشند.

برای کاشت بوته گل در روف گاردن و گلدان

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *