فواید روف گاردن

فواید روف گاردن

Fayede 1

از آنجا که روز به روز بر تعداد آپارتمان ها و خانه های کوچک و بزرگ در حال افزایش بی رویه است ، بیشتر از میزان درختان افزایش تعداد خانه شهری داریم ، تنها راه برای نگه داشتن مزایای زیست محیطی و حفظ آن استفاده از رف گاردن یا باغ بام سبز بر روی پشت بام هاست . بیاید برای حفظ محیط زیست قدمی برداریم.

Properties 2

فواید روف گاردن

:امروزه مردم از مزایای زیست محیطی باغ و مشکلات بهداشتی آگاه هستند . اما مردم می دانند که بشر از همه روزهای دیگر بیشتر به اکسیژن و محیط زیست سالم نیازمند است ، و میداند داشتن زندگی سالم با طبیعت گره خورده است ، امروزه در دنیا این به یک چالش بزرگ تبدیل شده و همه خواهان آن هستند. بقا همه ی موجودات به داشتن محیطی به دور از آلودگی است. اینگونه شد که روف گاردن به وجود آمد.

سقف روف گاردن ۲

روف گاردن چیست؟

روف گاردن در واقع به تکنولوژی مدرنی که امروزه بر پایه سقف سبز نهاده شده است و بر روی پشت بام ها و تراس ها اجرا می شود ، به معنای باغ در بام است. خلق فضای سبز بر روی پشت بام است تا از این طریق طبیعت را در زندگی دخیل کرده و از آن استفاده کنیم.
روف گاردن یا باغ پشت بام : فواید زیست محیطی روف گاردن بر دنیا آشکار است. نقش این پوشش گیاهی برای حفاظت از محیط زیست غیرقابل انکار است. امروزه به دلیل گرم شدن زمین زندگی مردم در گرمای شدید بسیار مضطرب و سخت شده است، با این حال ، حدود ۶۰ درصد از پشت بام خانه ها در شهر، سقف های خالی و بدون استفاده هستند ، که البته این خود در افزایش دما بسیار کمک می کند. کارشناسان معتقدند اگر این باغ ها در همه پشت بام ها اجرا شوند و به درستی باغبانی انجام شود، می توان درجه حرارت هوا را به میزان قابل توجهی کاهش داد. و به حفظ محیط زیست نیز کمک شایانی کرد. در شهر به دلیل اینکه پوشش گیاهی کم است، به همان نسبت نیز تولید اکسیژن در محیط و در سطح شهر کم است، از طرف دیگر اما میزان دی اکسید کربن افزایش می یابد . سوال اینجاست کدام یک تأثیر بسزایی در تولید گازهای گلخانه دارد؟ اجزاء یا ذرات موجود در هوا که مسئولیت افزایش دمای هوا را بر عهده دارد ، اما امروزه میدانیم که دلیل اصلی گرمای هوا به دلیل گازهای خطرناک سمی است که جوامع سرمایه داری روز به روز به افزایش حجم آن کمک می کنند ، با اینکه سرمایه داران زیر بار این حرف نمی روند و اساسا این قصه تلخ را قبول ندارند و اعتقاد دارند که گرم شدن زمین به دلیل کارخانجات و فعالیتهای بی رویه اقتصادی آنها نیست؛ کارشناسان بر این باورند که اگر بتوانیم در کل زمین نسبت پوشش گیاهی را بالا ببریم به زمین جانی دوباره خواهیم بخشید. و روف گاردن جز بهترین طرح های است که همه باید در آن سهیم باشیم .

گیاهان در طول تابستان گرما دریافت می کنند و با از بین بردن گرما در زمستان ، در حفظ تعادل محیط نقش دارند . کاشت درختان بیشتر باعث افزایش اکسیژن به عناصر اساسی برای زندگی انسان ها و حیوانات دیگر می شود . در نتیجه در شهر ها به دلیل کمبود فضای آزاد ، باغبانی از درختان و سبزیجات زیبا نیز می تواند در پشت بام یا بالکن خانه انجام شود . که خیلی هم عالی بنظر میرسید. با یک تیر دو نشان بزنید ، می توان در رف گاردن خود سبزیجات و میوه جات پرورش داد و هم اینکه به زیبایی و سلامت شهر و هوای اطراف کمک کرده اید . در واقع هم در تولید و هم در حفظ و پاسبانی از محیط زیست موفق بوده اید.
گیاهانی که در روف گاردن کاشته می شود : به طور معمول ، روش کاشت درختان روی پشت بام یا همان اجرای رف گاردن در خانه یا در باغ بالکان بسیار رایج است . می توان انواع مختلفی از گیاهان را در روف گاردن پرورش داد . گیاهان ، سبزیجاتی که به این روش درختان یا سبزیجات که به این روش کاشته می شوند عبارتند از : انگور ، موز ، انبه ، انار ، پاپایا ، پالپ ، لیمو ، مرجان ، گواوا ، آمالکی ، اسفناج قرمز ، برنجل ، توت فرنگی ، لچکی ، نارنجی ، میوه اژدها ، سیب گل رز ، گوجه فرنگی ، کاهو ، و غیره علاوه بر این ، انواع مختلفی از درختان و گلها را می توان کاشت . پروژه های باغبانی در پشت بام یا ایوان نیز می توان برای شما از لحاظ اقتصادی درآمدزا باشد و صرفه اقتصادی برایتان داشته باشد و فرصت های درآمدزایی ایجاد می کند.

روف گاردن یا باغ پشت بام و پس انداز انرژی

برای درک بهتر فواید یک روف گاردن یا باغ پشت بام ، درک مفهوم جزیره گرمای شهری ، یعنی شهری که از گرما پر است و افزایش دما که تقریباً تمام مناطق شهری را در بر گرفته است ، بسیار مهم است. پرتوهای خورشیدی ، آسفالت، بتن و سایر مواد ساخته شده توسط انسان را خیلی سریعتر از آنچه که فکر کنیم گرم و سوزان می کند در صورتی که این نسبت گرما در جنگل اینطور نیست؛ درختان ، گیاهان و فضای سبز دیرتر گرم می شوند و هیچ وقت شما در فضای سبز احساس گرمای بی حد ک اندازه ندارید ، بنابراین افزایش درخت کاری و فضای سبز تا حد قابل توجهی تب زمبن را می گیرد و از گرم شدن بی حد و اندازه آن جلوگیری می کند.
ما به شهرهایی که سقف ها خالی و رها شده اند و هیچ گونه اقدامی برای خنک نگه داشتن محیط شهری نکند به آنها جزیره گرما می گوییم، جزیره گرمای شهری باعث می شود که تابستان ها شهرها گرم شود و این بدان معنی است که سیستم های تهویه هوا و سایر تجهیزات خنک کننده باید سخت تر و طولانی تر کار کنند. در نتیجه افزایش تقاضای انرژی ، فشار واقعی شبکه های برقی ایجاد می شود و می توانند قبض های انرژی تابستانی را از طریق پشت بام ارسال کنند.
اما یک دوف گاردن یا باغ بام می تواند بار خانه ها و ساختمان های تجاری را کاهش دهد. یک مطالعه توسط شورای تحقیقات ملی کانادا نشان داد که یک سقف در معرض آفتاب می تواند در روز به اندازه 158 F گرم شود. اما همان سقف وقتی بر روی آن روف گاردن اجرا شد و پوشیده از فضای سبز شد ، همان پست بام با دمای 77 درجه که یک دمای خنک و نسبتاً سرد است باقی می ماند. این اثر خنک کننده باعث صرفه جویی در انرژی زیاد میشود . براساس گزارش کانادا ، میانگین تقاضای انرژی روزانه برای تهویه مطبوع با سقف لخت 6.0 تا 7.5 کیلو وات ساعت (20،500-25،600 BTU) بود. اما گیاهان سایه در بوستان پشت بام باعث کاهش جریان گرما می شوند و از این طریق میانگین تقاضای روزانه انرژی به کمتر از 1.5 کیلووات ساعت (5،100 BTU) کاهش می یابد. پس انداز بیش از 75 درصد از انرژی که بسیار عالی بنظر میرسد.

  • مزایای معماری سقف های سبز

ایجاد باغ در پشت بام ها علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی ، این باغ ها تأثیر مفیدی بر خود سقف خانه دارند. بیشتر سقف ها ، در معرض آفتاب ، باد ، برف و باران قرار دارند و تغییرات بسیار زیادی در دما خواهند داشت، این درجه حرارت های شدید باعث می شود که غشای سقف در هوای سردتر کوچک شود و در هوای گرم گسترش یابد. و مدام این انبساط و انقباض برای سقف اتفاق بیافتد.
درواقع این همه کوچک شدن و منقبض شدن و انبساط یا تورم سقف باعث افزایش تلفات و خرابی مصالح پشت بام می شود و طول عمر آن را کوتاه می کند ، اما باغ های پشت بام می توانند به سلامت پشت بام ها کمک کنند ، در تحقیقات کانادایی که در بالا ذکر شد ، سقف هایی برهنه ای که نوسانات دمای روزانه 83 F را تجربه کرده بودند این سقف ها در شهر روونوک ، واشنگتن ، بودند اما زمانی که بر روی آنها رف گاردن اجرا شد، این سقف سبز در ساختمان شهرداری این شهرها با هزینه 123،000 دلار نصب کرد ، اما 20 تا 60 سال به عمر بام فعلی افزوده شد. و این خود یعنی سود بسیار از این اجرا.
روف گاردن یا باغ بام و مدیریت آب های کثیف در هنگام بارندگی : یکی دیگر از مزیت های مهم باغ بام ، توانایی آنها در مدیریت بارندگی ، تمیز کردن آن و در عین حال کم کردن مقدار آن است ، بنابراین بار سیستم های فاضلاب محلی را کاهش می دهد. هنگامی که محققان کانادایی میزان رواناب از یک سقف لخت و یک باغ پشت بام را مقایسه کردند ، تفاوت حیرت انگیز بود: روف گاردن میزان رواناب را 75 درصد کاهش داد و علاوه بر آن زمان رواناب را 45 دقیقه به تاخیر انداخت. برای سیستم های فاضلاب که بطور معمول پس از طوفان باران فاضلاب خام را تخلیه می کنند ، این یافته خبر بزرگی است، و عالی می باشد. گر چه محققان کیفیت آب رواناب را اندازه گیری نکردند ، اما طرفداران بام های سبز و روف گاردن ادعا می کنند که بارندگی در سقف لخت حاوی بسیاری از آلاینده ها مانند ترکیبات آلی فرار مبتنی بر نفت (VOC) است. اما هنگامی که میزان بارندگی توسط یک پوشش درختان و گیاهان ضبط می شود و سپس از طریق خاک گیاهان فیلتر می شود ، حاوی آلاینده های مضر کمتری است.
لذت استفاده از روف گاردن : علاوه بر فواید زیست محیطی و مالی باغهای پشت بام یا روف گاردن ، یک مزیت دیگر نیز وجود دارد که کمیت آن دشوارتر است: لذت باغداری و نشستن در فضای سبز. به خصوص در مناطق شهری جایی که زمین های کشاورزی بسیار نادر است و اگر هم وجود نداشته باشد، ایجاد یک باغ پشت بام وعده غیر قابل مقاومت از میوه و سبزیجات تازه و همچنین فضای آرام و سبز برای استراحت و تفریح ​​را در خود جای داده است.

▪▪▪ طبیعت در حال نابودی است بله درست است و شاید بیشترین آسیب را بشر بر طبیعت زمین زد، اما می شود با همکاری و با ایجاد کردن فضای سبز این درد را کمی کاهش داد و تب زمین را کمی پایین آورد. ▪

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *